Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Miasto ma nowy herb. Jednak funkcjonować będzie również ten stary

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Miasto ma nowy herb - tak zdecydowali, większością głosów podczas sesji miejscy radni. Jednak w przestrzeni publicznej będą funkcjonowały dwa wzory - stary herb od razu nie zniknie.

- Uporządkowanie spraw z herbem Suwałk będzie wyrazem respektowania prawa przez suwalski samorząd - powiedział podczas sesji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Utrzymywanie tego herbu (zdj. po lewej przyp. red.) w pewnym sensie jest łamaniem przepisów prawa, bo nigdy formalnie nie uzyskał on akceptacji właściwych organów - dodał.

Większością głosów (za głosowało 12 radnych) Rada Miejska zdecydowała, że Suwałki będą miały nowy herb. Jednak aż 10 osób wstrzymało się od głosowania. Głównie to radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Całe zamieszanie wokół herbu wynikło z chęci posiadania insygniów, dlatego jako ugrupowania wstrzymaliśmy się od głosu - podkreślił radny Jacek Juszkiewicz. 

Nowy herb nie tak od razu pojawi się w przestrzeni miejskiej. Będzie wymieniany stopniowo, ze względu na koszty, jakie poniósłby samorząd chcąc od razu umieścić wszędzie nowe godło.  Stary herb nadal będzie używany tam gdzie dotychczas widnieje  - na przedmiotach, obiektach czy innych elementach. Są to np. materiały promocyjne miasta czy tablice z nazwami ulic. Nowy herb będzie wprowadzany do nowo projektowanych i wykonywanych przedmiotów. Stary wzór będzie wymieniany w momencie zużycia, zniszczenia czy utraty funkcjonalności przedmiotów, na których widnieje. Niewątpliwie herb musi zostać wymieniony na sztandarze miasta.

Część radnych ( ugrupowanie Łączą nas Suwałki oraz Mieszkańcy Suwałk) zdeklarowali, że będą partycypować w kosztach wymiany sztandaru na nowy. 

Przypomnijmy, że temat zmiany herbu Suwałk ciągnie się od 17 lat. Samorząd trzykrotnie (w latach 2005, 2011, 2014) występował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uzyskanie pozytywnej opinii i zatwierdzenie dotychczas używanego wzoru herbu. Próby nie powiodły się. Opinie Komisji Heraldycznej wskazywały na nieprawidłowości i brak zgodności historycznej w proponowanym wizerunku. Komisja zwróciła uwagę np. na żółtą podstawę herbu czy ukoronowanie wzgórza zamiast krzyża, a także brak właściwych atrybutów świętych ukazywanych w ikonografii oraz mylny wizerunek patronów przedstawianych jako dwóch mnichów, mimo iż jedna z postaci herbu była osobą świecką.

W 2019 roku w związku z przygotowywaniem obchodów 300-lecia nadania praw miejskich, samorząd ponownie wystąpił do Komisji Heraldycznej o zatwierdzenie nowego, kolejnego już wzoru herbu. Projekt ten uzyskał pozytywną opinie Komisji  i MSWiA, ale tym razem projekt nie spodobał się mieszkańcom. części radnych czy historykom. Po krytyce na początku 2020 roku powołano czternastoosobowy zespół ds. wypracowania nowego, akceptowanego i zgodnego z zasadami heraldyki wzoru godła. Komisja Heraldyczna nie zaakceptowała kolejnego projektu. Ostatnia wersja herbu musiała długo czekać na akceptację z powodu pandemii i zawieszenia wówczas pracy Komisji Heraldycznej. Po wznowieniu pracy Komisja w lipcu br. pozytywnie zaopiniowała ostatnią wersję herbu Suwałk.
Jednak nie wszystkim się on podoba. Społecznicy suwalscy apelowali do radnych, by ci byli przeciwni zmianom. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto