Suwałki > Radni chcą wstrzymać koncesje

(hel)
Suwalscy radni zaapelowali wczoraj do władz centralnych oraz wojewódzkich o powstrzymanie wydawania nowych koncesji na wydobycie kruszywa.

W przyjętym jednogłośnie stanowisku wyrazili niepokój, że powstające wokół miasta kopalnie zdewastują środowisko naturalne i ograniczą Suwałkom szanse na inwestycje, a tym samym ich rozwój.

Jak gorący kartofel

Jak informowaliśmy, już kilka tygodni temu władze miasta wystąpiły z apelem do marszałka województwa, aby nie udzielał kolejnych koncesji. Przypomniały, że w pobliżu miasta funkcjonuje, albo wkrótce zacznie działać ok. 30 żwirowni. Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanych inwestycji i mogą je utrudniać.

Chodzi m.in. o obwodnicę miasta, której ostateczny przebieg nie jest jeszcze znany, czy trasę Via Baltica, a także Rail Baltica. Żwirownie mają też powstać w sąsiedztwie lotniska.

Włodarze zwrócili też uwagę na fakt, że powstające w sąsiedztwie Puszczy Augustowskiej, czy Suwalskiego Parku Krajobrazowego kopalnie degradują środowisko naturalne.

Sprawą koncesji interesowali się też radni sejmiku.

- To jak gorący kartofel - mówił Janusz Krzyżewski. - Nikt nie chce się nim zająć, ponieważ parzy w ręce.

Proszą wszystkich

Apel suwalskich władz, przynajmniej do tej pory, nie odniósł żadnego rezultatu. Urząd marszałkowski tłumaczy, że nie ma prawa odmówić wydania koncesji. Podobne stanowisko prezentują władze gminy, które wydają zgodę na badanie pokładów żwiru, a to pierwszy krok do koncesji.

Wobec tego wczoraj do tematu kopalni powróciła rada miasta i wypracowała stanowisko, w którym przypomina o wszystkich zagrożeniach wynikających z funkcjonowania niekontrolowanej ilości żwirowni. Jeszcze dzisiaj zostanie ono skierowane do władz centralnych, wojewódzkich, oraz... organizacji ekologicznych.

- Wystąpienie trafi do wszystkich, którzy podejmują decyzje w sprawie koncesji lub mogą zmienić prawo dopuszczające tego typu sytuacje - mówi Andrzej Matusiewicz, wiceprzewodniczący rady miasta. - Stąd też stanowisko zostanie także przesłane do parlamentarzystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ela
ja mam pytanie ?
Proszę podać właścicieli tej kopalni !!! z nazwiska i imienia , myślę że w tedy będzie wszystko jasne , dlaczego nikt nie chce się tym zająć.
W
Wesołek
Z tak pokrętną logiką można się jedynie spotkać w najbardziej egzotycznym zakątku naszego kraju. Kopalnie żwiru, które sa niewątpliwie inwestycjami, "ograniczą inwestycje". I jeszcze to zadufanie, że Sejm zmieni specjalnie dla nich Prawo Górnicze i ze sto innych ustaw.
A w pobliżu zalegają największe bodaj w Europie złoża surowców polimetalicznych! Oj, słusznie ujął to pewien cytowany tutaj kilka dni temu profesor: "Dla miejscowych jest praca jedynie przy noszeniu worków z cementem".
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie