MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki świętują 105. rocznicę wyzwolenia miasta. Uroczystości z udziałem mieszkańców i włodarzy miasta i regionu

Tomasz Dworzańczyk
Opracowanie:
Uroczystości odbyły się w sobotę 24 sierpnia
Uroczystości odbyły się w sobotę 24 sierpnia UMWP
W sobotę, 24 sierpnia, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście. Wydarzenie było hołdem dla tych, którzy walczyli o wyzwolenie Suwałk.

Uroczystości w Suwałkach: wspomnienie walk o wolność

Wśród obecnych na uroczystościach byli m.in.:

  • prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz,
  • członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk,
  • Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski.

Znaczenie patriotycznych wartości

Bogdan Dyjuk podkreślił znaczenie przekazywania patriotycznych wartości młodszym pokoleniom.

Pamiętajmy, że wolny świat, Europa, kraj czy miasto to nie tylko powód do dumy, ale też wielki obowiązek, by wolność tę przekazać, by ją utrzymać – mówił Dyjuk.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, również zwrócił uwagę na to, że pokój i wolność nie są danymi raz na zawsze. W swoim przemówieniu przypomniał o historycznym znaczeniu tego dnia dla mieszkańców Suwałk, podkreślając trudności, jakie towarzyszyły drodze do niepodległości.

Droga do niepodległości Suwałk

Suwałki odzyskały wolność później niż większość kraju, dokładnie 24 sierpnia 1919 roku, kiedy to do miasta wkroczył 41. Suwalski Pułk Piechoty. Historia na Suwalszczyźnie była wówczas skomplikowana, a roszczenia do tych ziem wysuwali Litwini.

W listopadzie 1918 roku istniała realna możliwość rozbrojenia wojsk niemieckich przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Około tysiąca osób zebrało się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej, uzbrojonych w to, co mieli pod ręką. Byli gotowi podjąć działania, aby ogłosić wolność Suwałk, jednak do tego nie doszło.

Determinacja i opór

Wiele wskazywało na to, że miasto mogłoby znaleźć się w granicach państwa litewskiego. Jednak opór i zdecydowane działania osób takich jak Walery Roman, Aleksander Putra i ks. Stanisław Szczęsnowicz zmieniły bieg wydarzeń.

Powstanie linii Marszałka Focha, która określiła granice II Rzeczypospolitej, sprawiło, że Suwalszczyzna znalazła się w granicach Polski. To właśnie te wydarzenia były upamiętniane podczas sobotnich uroczystości.

Uczestnicy uroczystości

W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, podlascy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Suwałk.

Wydarzenie to było nie tylko hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność miasta, ale również przypomnieniem, jak ważne jest pielęgnowanie patriotycznych wartości oraz pamięci o przeszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna