MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie pielęgnacyjnej jest wyższe o ponad 330 zł. Kto może liczyć na większe pieniądze?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 r. jest wyższe niż jeszcze rok wcześniej.
Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 r. jest wyższe niż jeszcze rok wcześniej. unsplash
Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło i jest teraz wyższe w porównaniu do kwoty, jaką można było otrzymać jeszcze w 2022 roku. O ile wzrosła jego kwota? Obecnie jest to prawie 2,5 tys. złotych miesięcznie. To o ponad 330 zł więcej w porównaniu do wysokości zasiłku w ubiegłym roku. Z czego wynika wzrost świadczenia? To zależne jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Spis treści

Świadczenie pielęgnacyjne – ile dokładnie wynosi w 2023?

- Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2023 r. wynosi 2458 zł miesięcznie - czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Wysokość świadczenia jest ustalana i weryfikowana przez rząd; jest niezależna od dochodów, jakie ma konkretna rodzina lub gospodarstwo domowe.

W 2022 roku świadczenie wypłacane było w kwocie 2119 zł. Corocznie ulega ona zmianie na podstawie wskaźnika waloryzacji.

- Wysokość najniższej płacy została podniesiona od 1 stycznia 2023 r. z 3010 zł do 3490 zł, co oznacza wzrost o 15,9 proc. W efekcie o tyle też wzrosło świadczenie pielęgnacyjne, które w 2023 r. jest wypłacane w kwocie 2458 zł - czytamy na łamach „Super Ekspressu”.

Już 7 listopada 2022 r. w Monitorze Polskim ukazało się Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 1 listopada 2022 r., w którym poinformowano, ile wyniesie tegoroczne świadczenie. Aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek w urzędzie miejskim lub gminnym. Jeśli będziemy mieli problem z osobistym przyniesieniem wypełnionego papierowego wniosku, można go złożyć elektronicznie w formie elektronicznej przez portal Emp@tia. Konieczne może okazać się załączenie dokumentów potwierdzających np. stopień niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne - co to jest?

Świadczenie pielęgnacyjne to specjalne pieniądze, które przysługują osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Jego prawną podstawą jest Ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Pieniądze te mają za cel częściowo pokryć i zrekompensować wydatki przeznaczane w każdym miesiącu na opiekę dla osoby w niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Taka osoba zwykle jest niezdolna do podjęcia pracy. Zdarza się również, że ktoś z rodziny rezygnuje z pracy zawodowej, aby zajmować się jednym z najbliższych.

Świadczenie przysługuje, jeżeli z pracy zarobkowej lub zatrudnienia zrezygnuje:

 • ojciec lab matka,
 • faktyczny opiekun dziecka,
 • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną (w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej),
 • inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Nie dotyczy to osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Aby otrzymać świadczenie, takie osoby nie mogą podejmować zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

- W celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - czytamy na gov.pl.

Świadczenie to nie przysługuje, jeżeli np. ubiegający się o nie ma ustalone prawo do emerytury. W przypadku zbiegu uprawnień do:

 • świadczenia rodzicielskiego,
 • świadczenia pielęgnacyjnego,
 • specjalnego zasiłku opiekuńczego,
 • dodatku do zasiłku rodzinnego,
 • zasiłku dla opiekuna

przysługuje jedno z tych świadczeń. Osoba uprawniona może zadecydować, że będzie pobierać to, którego kwota jest wyższa.

Przykładowy wzór wniosku, który można składać z prośbą o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, znajdziemy na internetowych stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Czym się różnią?

Świadczenia pielęgnacyjnego nie należy mylić z zasiłkiem. Zasiłek jest przeznaczony dla osoby niepełnosprawnej i ma częściowo pokryć wydatki związane z opieką, a świadczenie pielęgnacyjne zastępuje wypłatę opiekującego się taką osobą, który był zmuszony do rezygnacji z pracy zarobkowej.

- Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie - czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Przysługuje ono:

 • niepełnosprawnemu dziecku,
 • osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności powyżej 16. roku życia,
 • osobie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności powyżej 16. roku życia, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku,
 • osobie powyżej 75. roku życia,
 • osobie niepełnosprawnej.

Zasiłek wynosi obecnie 215,84 zł na miesiąc i kwota ta od 2019 r. nie uległa zmianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadczenie pielęgnacyjnej jest wyższe o ponad 330 zł. Kto może liczyć na większe pieniądze? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna