MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Ile wyniesie? Kiedy zostanie wypłacone? Najważniejsze informacje

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to środki przeznaczone na pomoc socjalną pracowników jednostek budżetowych i samorządowych. Dotyczy zatem nauczycieli. W 2024 r. zmienia się sposób wyliczania podstawy odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, co sprawia, że pieniędzy dla nauczycieli będzie więcej. ZNP przedstawił konkretne wyliczenia.

Spis treści

Zmiany w świadczeniach socjalnych dla nauczycieli

W 2024 roku zmienił się sposób naliczania podstawowego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Wracamy do zasad z ustawy z 1994 r.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. W ostatnich latach podstawą odpisu na fundusz było przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej z ustawy okołobudżetowej.

[...] podstawę ustalania kwotowych wskaźników odpisu na fundusz stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą - ZNP wyjaśnia, jak będzie naliczany odpis podstawowy zgodnie z zasadami z ustawy z 1994 r.

Tyle wynosi w tym roku podstawowy odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 16 lutego br. to przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6246,13 zł, a w drugim półroczu 2023 r. wyniosło 6445,71 zł.

ZNP wyliczył, że tyle w 2024 r. wynosi odpis na ZFŚS dla poszczególnych grup nauczycieli i pracowników:

  • 2 417,14 zł - dla pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach;
  • 5 693,6 zł - dla nauczyciela;
  • 2 173,92 zł - dla nauczyciela będącego emerytem lub rencistą lub nauczyciela pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
  • 3 222,86 zł - dla pracownika pracującego w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych;
  • dla pracownika młodocianego: w I roku nauki - 3 22,29 zł, w II roku nauki 3 86,74 zł, w III roku nauki 4 51,20 zł.

Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego – 2 417,14 zł - poinformował ZNP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: ZNP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Ile wyniesie? Kiedy zostanie wypłacone? Najważniejsze informacje - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna