Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat w pigułce. 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Konferencja prasowa 23.11.2022 rok.
Konferencja prasowa 23.11.2022 rok. Urszula Kropiewnicka
To już 16. edycja ZubrOFFki. W programie pokazy filmów, filmowe śniadania, warsztaty i panele dyskusyjne. Od 7-12 grudnia w Białymstoku, spotkają się twórcy z całego świata.

Uczta dla miłośników kina i nie tylko

- Żubroffka jest coraz bliżej, pracy jest coraz więcej, funduszy coraz mniej i czasem mam wrażenie, że wracamy do początków festiwalu, który urodził się z małej, lokalnej - chociaż z zamiarami - wyjścia na świat formuły - oceniła Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Dodała, że formuła jest coraz większa, bogatsza, a filmów przychodzi coraz więcej.

122 filmy wyłonione z 4500 zgłoszeń z całego świata

O nagrody 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA! w dziewięciu konkursach powalczą 122 filmy wyłonione z 4500 zgłoszeń z całego świata (w tym m.in. z Algierii, Botswany, Wietnamu, Kolumbii, Chile, Filipin, Peru, Sri Lanki, Urugwaju, Panamy, Zambii, Uzbekistanu, Syrii, Singapuru, Tadżykistanu, Hongkongu, Nigerii, Malty, Nepalu, Kambodży, Wybrzeża Kości Słoniowej i Luksemburga).

Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video, Na skraju i nowość – Midnight shorts).

Maciej Rant, współorganizator Festiwalu, podkreślił, że w czasach kryzysu, wojny, warto spotykać się. - Ideą festiwalu jest słowiańskie hasło "jakoś to będzie", ale takie pokazujące, że bierzemy się z życiem za bary, nie boimy się przyszłości – powiedział Rant.

Do stworzenia głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaproszono wielokrotnie nagradzanego na całym świecie animatora Tomasza Popakula. Identyfikację wizualną w oparciu o jego koncepcję "Grass" (trawa), twórczo stworzyła graficzka Izabela Sroka. Inspiracją Tomasza był wiersz Carla Sandburga "Grass".

Jaki program przygotowano?

Tradycyjnie podczas otwarcia festiwalu widzowie będą mogli uczestniczyć w filmowo-muzycznej uczcie: Nathan Fake, brytyjski artysta z pogranicza elektro i techno ambientu zilustruje na żywo Kobietę znikąd, arcydzieło francuskiego impresjonizmu filmowego.

Pierwszego dnia Festiwalu zostanie także otwarta wystawa Kurz, wybitnego dokumentalisty Mariusza Foreckiego. Będą to fotografie wykonane przez autora w krajach Związku Radzieckiego – przed jego rozpadem, w trakcie tego procesu i po. Z kurzu, powstałego po upadku ZSRR, wyłoniło się nowe imperium, imperium zła zagrażającego ideom humanizmu i prawom człowieka. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem.

ŻUBROFFKA to także energetyczne wydarzenia muzyczne.

Po konkursowym pokazie wideoklipów zacznie się tropikalne taneczne afterparty z założycielami wytwórni Brutality Garden. Z kolei podczas kolejnej odsłony imprezy ŻUBROFFKA goes TECHNO w Famie, pojawi się berliński duet producencki Kalte Liebe live, mieszkanka Berlina, rezydentka poznańskiego Projekt LABu i członkini paryskiej załogi załogi RAW – Melania oraz przedstawiciele lokalnej sceny Rawmance i Klimaszewski aka 997. Sobotni wieczór upłynie pod znakiem ożywczego miksu natury, emocji, tradycji i mowy wielokulturowego Podlasia ze współczesnym żargonem samplowanych dźwięków, a okazją do tego stanie się premierowa płyta SAD czołowej polskiej artystki folkowej Karoliny Cichej i producenta Sw@dy. O muzyczną metafizykę krańca świata zadbają też przedstawiciele warszawskiego Laboratorio Tropical Crew – Cosaco Polaco aka Kuba Kozak i Eylau.

Warsztaty filmowe

Dzieci będą mogły wziąć udział warsztatach Mój zwierzęcy przyjaciel. Poprowadzi je Agnieszka Waszczeniuk. To okazja do stworzenia animowanych opowieści o przygodach swoich pupilów.

Z kolei młodzież, w ramach warsztatów "Podczas produkcji nie ucierpiał żaden posiłek" (koszt 100 zł), pochyli się nad globalnym problemem marnowania żywności i pod kierunkiem Marianny Rudakovej stworzy film promujący dobre nawyki w tym temacie.

Dodatkowo członkowie Młodego Jury wezmą udział w warsztacie "Sztuka wywiadu. KINOrozmowa na YouTube" z Marcinem Radomskim. Szczegółowy program.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świat w pigułce. 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna