Filip Bares
Filip Bares
nba
Luka Doncić i Dallas Mavericks popsuli rekordowy dzień LeBrona Jamesa. Zespół Jasona Kidda wygrał na własnym parkiecie z Los Angeles Lakers 115:124 w drugim świątecznym meczu NBA.

Po starciu dwóch nieprzepadających za sobą miast (Philadelphii 76ers z New York Knicks) NBA zaserwowało nam starcie schodzącej powoli ze sceny legendy ligi w postaci LeBrona Jamesa, z nowym kandydatem na jej twarz - Luką Donciciem.

Świąteczne rekordy LeBrona

W niedzielę James zagrał po raz 17. w swojej karierze w świątecznym meczu NBA. Skrzydłowy Lakers pobił tym samym rekord innej klubowej legendy Kobego Bryanta (16). W pierwszej kwarcie James został też najskuteczniejszym zawodnikiem w historii tego typu spotkań, ale nie udało mu się pobić innego rekordu - zwycięstw i dalej zajmuje ex aequo pierwsze miejsce na liście ze starym znajomym Dwyanem Wadem (10).

Dla Doncicia był to dopiero drugi świąteczny mecz. Słoweniec słabo rozpoczął niedzielne zawody i dopiero na 4 minuty przed końcem pierwszej kwarty oddał próbę rzutową. Dużo lepiej spisywał się James, dzięki któremu Lakers prowadzili do przerwy 54:43.

Magiczna kwarta Mavs

Wszystko zmieniło się w trzeciej kwarcie. Mavs zdobyli aż 51 punktów (najlepszy wynik w tym sezonie w lidze), w tym dziewięć trójek i nie tylko odrobili straty, ale i objęli 19-puntkowe prowadzenie. W czwartej kwarcie Lakers zmniejszyli straty do 9 "oczek", ale nie było ich stać na nic więcej i ostatecznie przegrali 115:124.

Mavs do zwycięstwa poprowadził oczywiście Luka Doncić, który otarł się o triple-double zdobywając 32 punkty, 9 zbiórek i 9 asyst. Świetnie zagrał też Christian Wood. Były zawodnik Houston Rockets i Detroit Pistons zdobył 30 punktów, 8 zbiórek i wyrównał rekord kariery w asystach (7). 26 punktów dołożył Tim Hardaway Jr., z których 16 rzucił w trzeciej kwarcie.

James nie miał tyle wsparcia i był jedynym zawodnikiem z pierwszej piątki, który zdobył co najmniej dwucyfrową liczbę punktów (38, drugi najlepszy wynik w sezonie). 37-latek (jeszcze!) zdobył przynajmniej 30 "oczek" w każdym z ostatnim siedmiu spotkań i jest to najdłuższa aktywna seria w NBA.