Światowe Dni Młodzieży 2016. Pielgrzymi są już w Białymstoku. Przyjechali z Gabonu, Rosji i Wietnamu

Marta Laszewicz

Wideo

Zobacz galerię (15 zdjęć)
Pielgrzymi, którzy będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, wczoraj dotarli do Białegostoku. Do stolicy województwa podlaskiego przyjechało ponad 30 osób, najwięcej z Gabonu - 22.

- Sposoby czczenia Boga są w tym kraju inne. Myślę, że grania na bębnach i tańców nie zabraknie. Sami jesteśmy ciekawi, jak to wszystko przebiegnie - zastanawia się ks. Rafał Arciszewski, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Białymstoku.

Jutro dojadą kolejni pielgrzymi - m.in. z Francji, Szwajcarii, Litwy, Włoch. Spędzą w Białymstoku tydzień. Pierwsza tura do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem wyjedzie 25 lipca.

Pielgrzymi zwiedzą Białystok i okoliczne miejscowości. Rodziny, które ich przyjmą przygotują też swoje atrakcje.

- Przyjechałem do Polski, bo chcę odkrywać i poznawać nowe, nieznane rzeczy. Mam też nadzieję, że to będzie czas pojednania - mówi Fabrice Mbading-Nzi-Ibing, pielgrzym z Gabonu.

Pociąg z Warszawy zatrzymał się na peronie 3. Na pielgrzymów czekali już ks. Rafał Arciszewski z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży.

- Do środy, kiedy odbędzie się oficjalne powitanie na Stadionie Miejskim, pielgrzymi, którzy dotarli do nas teraz, będą zwiedzać okolice z rodzinami, które ich przyjęły - mówi ks. Rafał Arciszewski, koordynator ŚDM w Białymstoku. - Od czwartku dołączą do pozostałych i będą uczestniczyć w Dniach Diecezjalnych według planu.

Z dworca goście udali się na Stadion Miejski. Tam odbyła się rejestracja, pielgrzymi otrzymali darmowe bilety komunikacji miejskiej, przydatne mapy Białegostoku i inne gadżety. Po wszystkim rodziny, które zdecydowały się zaopiekować obcokrajowcami, odebrały ich i zabrały do swoich domów.

- Mam nadzieję, że pielgrzymi miło zapamiętają Białystok, że będziemy żyli jak rodzina, spotkania będą wyglądały przyjacielsko i wzbogacą nas wewnętrznie - mówi Wojciech Sobolewski, wolontariusz ŚDM. - Nie mam obaw związanych z różnicami kulturowymi.

Pielgrzymi z Afryki są już w Europie od kilkunastu dni. Odwiedzili Rzym, wczoraj zwiedzili Warszawę. Teraz przez tydzień poznają Białystok i najbliższą okolicę.

Bądź na bieżąco. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Plan wizyty

20 lipca: przywitanie gości na Stadionie Miejskim w Białymstoku

21 lipca: modlitwa Anioł Pański i obiad na placu Politechniki Białostockiej, uroczysta msza w Archikatedrze Białostockiej, przejście ulicami miasta do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

22 lipca: wyjazd do Sokółki, msza święta, przejazd do Świętej Wody

23 lipca: msza święta, wycieczki do Choroszczy, Białowieży, Korycina, Kurowa, Supraśla, Osowca , koncerty przed archikatedrą

24 lipca: koncert zespołów Boże Echo i Winnica na placu przed archikatedrą, prezentacja kultury nadrodów, podczas której każda narodowość przygotuje coś, co chciałaby przekazać pozostałym pielgrzymom

25 lipca: pożegnanie gości i przejazd na ŚDM do Krakowa

(uczestnicy pakietu tygodniowego)

28 lipca: wyjazd uczestników z krótszego pakietu do Krakowa.

Dodaj ogłoszenie