MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święci i błogosławieni związani z Podlasiem czyli kogo Kościół Katolicki wyniósł na ołtarze. Popiełuszko, Sopoćko i kto jeszcze?

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
ks. Jerzy Popiełuszko / Pomnik Ofiar Barbarzyństwa w Bielsku Podlaskim
ks. Jerzy Popiełuszko / Pomnik Ofiar Barbarzyństwa w Bielsku Podlaskim wikipedia / P.Łozowik
Osoby uznane za święte i błogosławione mają w Kościele Katolickim wyjątkowy status. Są to postacie szczególnie realizujące określone cnoty i wartości, właściwe dla katolicyzmu lub chrześcijaństwa ogółem. Ich liczbę oszacowuje się na około 10 tysięcy! Sprawdziliśmy ile osób wyniesionych na ołtarze ma związek z Podlasiem. Sprawdź!

Kim jest święty?

Kościół nadaje tytuł świętego osobie, która w sposób wybitny realizowała wypływające z wiary wartości i po śmierci była otaczana przez innych kultem. W tym wypadku święci często pełnią funkcję wzorca osobowego. Mianem świętego określa się zazwyczaj

 • męczenników za wiarę
 • mistyków
 • ludzi o wielkiej pobożności
 • założycieli bractw religijnych i zakonów
 • kapłanów, filozofów i osoby świeckie

Zobacz na zdjęciach i na nagraniu jak wyglądały tegoroczne obchody Bożego Ciała w centrum Białegostoku

Osoba kanonizowana (oficjalnie ogłoszona świętą) jest poddana powszechnemu kultowi w całym Kościele katolickim. Obecnie kanonizacja poprzedzona jest procesem kanonizacyjnym, który rozpoczyna się po beatyfikacji. Święty musi odznaczać się cnotami heroicznymi, a także za jego przyczyną musiał się wydarzyć uznany przez Kościół cud, czyli zjawisko o charakterze nadprzyrodzonym. Do roku 1983 wymagano trzech cudów. Jan Paweł II wydał dwa ważne dokumenty dotyczące procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Zgodnie z nimi do ogłoszenia kogoś błogosławionym i świętym wymagany jest jeden cud, ale nie jest on potrzebny w wypadku potwierdzenia męczeństwa.

Obejrzyj film o Ks. Jerzym Popiełuszce

Cnoty świętych przedstawiane są jako przykład do naśladowania. Święci są pośrednikami i orędownikami u Boga, a także patronami

 • osób
 • grup społecznych
 • zawodów
 • miast
 • krajów
 • kontynentów

Ku czci świętych buduje się liczne sanktuaria.

Błogosławiony

Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską. Kościół w akcie beatyfikacji zezwala na publiczny kult takiej osoby w skali lokalnej np. diecezji lub ograniczonej do pewnej grupy wiernych, np. zakonu czy zgromadzenia zakonnego.

Przejrzeliśmy imiona wszystkich świętych i błogosławionych związanych z Polskim Kościołem Katolickim. Z tego grona wyróżniliśmy osoby wyniesione na ołtarz, które mają powiązania z naszym regionem. Zobacz o kim mowa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święci i błogosławieni związani z Podlasiem czyli kogo Kościół Katolicki wyniósł na ołtarze. Popiełuszko, Sopoćko i kto jeszcze? - Gazeta Współczesna

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna