Święto Konstytucji w Podlaskiem

Kamila Kalinowska, (hel)
Anatol Chomicz
Udostępnij:
W tym roku przypada 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w całym regionie odbędą się liczne uroczystości - zarówno oficjalne, jak i o mniej zobowiązującym charakterze.

Augustów.

Miejskie obchody rozpoczną się o godz. 9.45 na Rynku Zygmunta Augusta od występu Orkiestry Dętej OSP Lipowiec. Kwadrans później przed pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolna i sprawiedliwą Ojczyznę” Zespół Tańca Ludowego „Bystry” powita przybyłych polonezem. Po przemówieniach i złoże-niu kwiatów przed pomnikiem, o godz. 10.30 będzie można udać się na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny do Bazyliki Mniejszej NSJ.

Białystok.

W stolicy Podlasia odbędą się wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości zaplanowano na godz. 12.30 na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 14 chętni będą mogli zobaczyć sprzęt Wojska Polskiego i służb mundurowych. Pół godziny później, w parku Konstytucji 3 Maja przy ul. Zwierzynieckiej, odbędzie się pokaz sprawności kawaleryjskiej. Środa zacznie się jednak od nabożeństw: pierwsze o godz. 9 w cerkwi św. Mikołaja, a drugie o godz. 11 w katedrze farnej.

Białowieża.

Tutejsze obchody również zaczną się od mszy - nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 11 w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. O godz. 12.15 przy krzyżu Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na skrzyżowaniu ulic Waszkiewicza i Browskiej, odbędą się główne uroczystości: okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów oraz koncert pieśni patriotycznych. Kolejny punkt święta to rodzinne spotkanie na skarpie przy Białowieskim Ośrodku Kultury o godz. 13. Można będzie zobaczyć inscenizację przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, posłuchać pieśni patriotycznych, a także wziąć udział w warsztatach malowania na torbach płóciennych i malowaniu biedronek na polnych kamieniach. Na przybyłych będzie czekać poczęstunek: kawa, herbata i pieczone kiełbaski.

Bielsk Podlaski.

Powiatowe obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się od mszy w intencji ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała o godz. 8 i w bazylice Narodzenia NMP i św. Mikołaja o godz. 10.30. Po drugim nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. O godz. 11.45, w ramach głównych uroczystości, przed Pomnikiem Niepodległości Polski uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn państwowy, zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia, zostaną złożone wieńce. Całodzienne obchody zakończą się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Ciechanowiec.

Miejskie świętowanie rozpocznie się już o godz. 9.15 od akademii w sali COKiS. Następnie, o godz. 10 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odbędzie się msza w intencji ojczyzny. Godzinę później przed pomnikiem papieża Jana Pawła II nastąpi złożenie kwiatów, przemówienie wygłosi burmistrz miasta, po czym Orkiestra Dęta COKiS zagra koncert pieśni patriotycznych.

Filipów.

Widowisko „Poloneza czas zacząć” odbędzie się 3 maja na Placu Stefana Batorego. Organizator, czyli Kapela Ludowa Onegdaj zaprasza na godz. 11. W widowisku weźmie udział 16 par w specjalnie przygotowanych na tą okoliczność strojach ułańskich. Wystąpią nie tylko członkowie kapeli, ale też radni, urzędnicy i mieszkańcy.

Grajewo.

Miasto przygotowało o godz. 14 „majówkę” dla mieszkańców - piknik rodzinny z atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych na placu przed urzędem miasta. Chętni będą mogli wcześniej uczestniczyć w mszy w intencji ojczyzny, która rozpocznie się o godz. 10.30 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

Hajnówka.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.15 przed Obeliskiem im. Konstytucji 3 Maja w Parku Miejskim. Zostaną złożone kwiaty, wygłoszone przemówienia okolicznościowe, będzie odprawiona wspólna modlitwa za ojczyznę. Będzie można posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej. O godz. 17 w Hajnowskim Domu Kultury odbędzie się specjalny koncert.

Łomża.

O godz. 9.30 w miejscach pamięci narodowej zostaną złożone kwiaty. Pół godziny później w katedrze odbędzie się msza w intencji ojczyzny. O godz. 11 ponownie zostaną złożone kwiaty, tym razem przed pomnikiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kwadrans później na Starym Rynku zaproszeni goście wygłoszą przemówienia, a nowo przyjęci członkowie Jednostki Strzeleckiej 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej złożą przyrzeczenia strzeleckie. O godz. 18.30 mieszkańcy Łomży będą mogli udać się do Foyer urzędu miasta na bezpłatny koncert filharmoników pn. „Walce i krakowianki”, aby wysłuchać utworów m.in. Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara i Johanna Straussa.

Siemiatycze.

Środowe obchody zapoczątkują nabożeństwa w intencji mieszkańców miasta. O godz. 8.30 odbędzie się msza w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a o godz. 10 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Również w kościele, o godz. 11, studenci Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku wykonają koncert pt. „Polski jesteś Królową…”. Po nim, o godz. 12.15 władze samorządowe, przybyłe delegacje i orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej zbiorą się przy starostwie powiatowym, by wspólnie przemaszerować przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie wystąpi burmistrz miasta i zostaną złożone wieńce.

Sokółka.

Władze miasta zapraszają na godz. 11.45 przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu wieńców, uczniowie SP 1 zaprezentują polskie tańce narodowe, a po nich wystąpi Miejska Orkiestra Dęta z mażo-retkami. O godz. 13 nastąpi złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą por. Władysława Borysewicza w Parku Miejskim. Uczestnicy obchodów otrzymają biało-czerwone kotyliony.

Supraśl.

Oprócz oficjalnych uroczystości, które rozpoczną się o godz. 12.30 przed pomnikiem Orła Białego, miasto przygotowało na godz. 13.10 festyn 3-majowy w Ogrodzie Saskim. Zaś o godz. 14 wszyscy amatorzy ruchu na świeżym powietrzu będą mogli wziąć udział w rodzinnych biegach rekreacyjnych pn. „Biegam z Mamą, Biegam z Tatą” na dystansie 80 m. Najmłodsi biegacze otrzymają pamiątkowe medale i dyplomy. Dzieci i młodzież szkolna powalczą na nieco większych odległościach. Wszystkie zawody odbędą się na Stadionie Miejskim.

Suwałki.

Program obchodów trzeciomajowego święta otwiera msza święta przed konkatedrą św. Aleksandra o godz. 10.30. Godzinę później odbędą się wystąpienia okolicznościowe przy muszli koncertowej oraz złożenie kwiatów pod Dębem Wolności w parku Konstytucji 3 Maja. W południe w tym samym miejscu zagra koncert Miejska Orkiestra Dęta, a 20 minut później wystąpi zespół mażoretek z Suwalskiego Ośrodka Kultury. O godz. 13 również w muszli koncertowej zaprezentuje się litewski zespół Art of Music w koncercie pn. „Wiwat Trzeci Maj”. Władze miasta zapraszają również do wzięcia udziału w akcji społecznościowej „Puzzle Wolności” i II Wielkim Suwalskim Teście... o Józefie Piłsudskim. Oba wydarzenia odbędą się w ogrodzie Muzeum im. Marii Konopnickiej w godz. 12-14.

Wasilków.

O godz. 11 w kościele NMP Matki Miłosierdzia zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Po niej odbędą się uroczystości przy kapliczce, przy ulicy Kościelnej.

Zabłudów.

Główne uroczystości trzeciomajowe rozpoczną się o godz. 10. Przy pomniku Walczących o Wolność Ojczyzny zostanie odśpiewany hymn Polski, swoje przemówienie wygłosi burmistrz miasta, a następnie odbędzie się złożenie kwiatów i wiązanek. Przygotowywana jest też część artystyczna oraz poczęstunek. Wcześniej, o godz. 9 w kościele pw. św. App. Piotra i Pawła, będzie można pomodlić się za ojczyznę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ac

W Łomży to nawet maszt w flagą unijną usunęli. Fakt donosi, że to specjalnie dla ministra.

c
chazary rule

Syjonizm- TAK

 

Wy-paczenia - tez ,bo bez znaczenia

 

27 lat Syjonizmu w ogłupionym Polin.

M
MACIEJ ZAMBRZYCKI

Droga Redakcjo :

Artykuł :

 

dziś w Białymstoku odbyło się

święto konstytucji 3 maja .

szanowny panie Redaktorze .

i nadal się odbywają .

L
LOL
W dniu 03.05.2017 o 11:09, ho napisał:

Aleś się nażarł propagandy obłudy i już śmierdzisz w świętującym otoczeniu.

Poinformuj w którym kościele jest za darmo?

h
ho
W dniu 03.05.2017 o 09:25, Gość napisał:

Kto te msze-czary mary wymyślił i komu ten cyrk jest potrzebny ; rzekomo za oj, ojczyznę . Kler zbiera kasę za nieszczere modły , (pokazówka|) obłudy .

Aleś się nażarł propagandy obłudy i już śmierdzisz w świętującym otoczeniu.

G
Gość

Kto te msze-czary mary wymyślił i komu ten cyrk jest potrzebny ; rzekomo za oj, ojczyznę . Kler zbiera kasę za nieszczere modły , (pokazówka|) obłudy .

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie