Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto na Szlaku Tatarskim (fotogaleria)

Dorota Biziuk
Jeden z zespołów, które zaprezentowały się podczas akademii, przyjechał na Szlak Tatarski aż z dalekiej Baszkirii
Jeden z zespołów, które zaprezentowały się podczas akademii, przyjechał na Szlak Tatarski aż z dalekiej Baszkirii Dorota Biziuk
Sokółka. Koncerty, widowiska plenerowe, pokazy walk, nauka strzelania z łuku i warsztaty kulinarne - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano na X Mię-dzynarodową Letnią Akademię Wiedzy o Tatarach Polskich.
Pokaz wojowników na sokólskim stadionie

Tatarski weekend

Miało być wyjątkowo i było. Impreza poświęcona Tatarom trwała od piątku do niedzieli. Zorganizowano ją w trzech miejscowościach położonych na Szlaku Tatarskim: Sokółce, Kruszynianach i Krynkach. Tak bogatego programu nie miała żadna poprzednia edycja tej imprezy.

Powrót do źródeł
Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich narodziła się w Sokółce w 1999 roku. Sokółka była również jej gospodarzem rok później. Potem akademię dwukrotnie zorganizowano w Dąbrowie Białostockiej. Kolejne edycje odbywały się w Gdańsku. Akademia wróciła do Sokółki w 2007 roku.

- Sokółka to bardzo dobre miejsce na zorganizowanie tego typu imprezy. Mieszka tu sporo Tatarów, a samo miasto leży na Szlaku Tatarskim. Dobrze, że jubileuszowa X edycja akademii odbywa się właśnie w Sokółce - powiedział Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.

Sokółczanie, którzy zdecydowali się spędzić piątkowy wieczór na placu przed kinem "Sokół", mogli obejrzeć taniec z ogniami. Oficjalne otwarcie akademii nastąpiło w sobotnie przedpołudnie.

- Niech udział w tej imprezie dostarczy nam wszystkim jak najwięcej informacji o społeczności tatarskiej, która mieszka na sokólskiej ziemi od 329 lat - powiedział Stanisław Małachwiej, burmistrz Sokółki.

Sobota upłynęła pod znakiem festynu "Kultura łączy narody". Na placu przed sokólskim urzędem miejskim swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi. Na scenie wystąpiły zespoły tatarskie oraz grupa karaimska, grecka, białoruska i romska. W kinie zorganizowano sesję popularnonaukową pt. "Osadnictwo Tatarów na Podlasiu".

Kuchnia i coś jeszcze
Występ zespołu tatarskiego obejrzeli też mieszkańcy Krynek. Z kolei w gospodarstwie agroturystycznym "Tatarska Jurta" w pobliskich Kruszynianach zorganizowano I Festiwal Tradycji i Kultury Tatarów Polskich. Do Kruszynian zaprosiła właścicielka gospodarstwa - Dżenneta Bogdanowicz.

- Proponujemy m.in. udział w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotujemy specjały kuchni tatarskiej oraz śląskiej - powiedziała Dżenneta Bogdanowicz. Jednym z uczestników warsztatów był Brian Scott, znany krakowski dziennikarz telewizyjny.

Po nauce gotowania można było pojeździć konno, bądź postrzelać z łuku. Nie był to jednak koniec atrakcji przygotowanych w ramach akademii. W niedzielę na sokólskim stadionie odbyło się oryginalne widowisko plenerowe obrazujące kulturę i sposób walki Tatarów w XVII wieku.

"Akademia to bardzo cenna inicjatywa" - napisał w liście do jej organizatorów prezydent Lech Kaczyński. Treść prezydenckiego pisma odczytał Piotr Bujwicki, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlak Tatarski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna