MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Cerkwi prawosławnej. Wierni świętowali popularną Hołowosiekę

Piotr Łozowik
Opracowanie:
Uroczystości w Cerkwi prawosławnej
Uroczystości w Cerkwi prawosławnej Irena Łozowik
Dziś (11.09) Cerkiew prawosławne wspomina ścięcie głowy świętego Jana Chrzciciela. Świąteczne uroczystości odbywały się w świątyniach całego regionu. Wierni w tym dniu odwiedzają groby bliskich, odprawiane jest również nabożeństwo w intencji zmarłych.

Hołowosieka

W Podlaskiem w wielu miejscach święto Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela określa się mianem Hołowosieka. Również w jednej z najstarszych świątyń na Podlasiu - cerkwi p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny - wspominana śmierć tego wielkiego proroka.

Zobacz zdjęcia:

Wierni w tym dniu odwiedzają groby bliskich, odprawiane jest również nabożeństwo w intencji zmarłych. W niektórych miejscach wierni nie używają talerzy i noży oraz nie spożywają jedzenia o kulistych kształtach. Zgodnie z ludową tradycją nie wolno było wtedy ścinać niczego okrągłego, ciąć czerwone, iść pod gruszę, rąbać siekierą i piłować piłą. Ścięcie Głowy Świętego Jana Chrzciciela to wielkie jesienne święto.

W dniu śmierci Jana Chrzciciela Cerkiew ustanowiła jednodniowy post. W świątyniach wznoszone są modlitwy za wszystkich zmarłych, a szczególnie tych, którzy zginęli na polu walki.

Święto śmierci proroka ze szczególną czcią jest obchodzone w parafii Szczyty-Dzięciołowo w gminie Orla, w cerkwi p.w. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela.

Cerkiew w Szczytach-Dzięciołowie
Cerkiew w Szczytach-Dzięciołowie Piotr Łozowik

Ważny chrześcijański święty

Jaką czcią cieszy się Jan Chrzciciel wśród chrześcijan, niech dowodzą słowa Jezusa, który nazwał go swoim poprzednikiem i największym człowiekiem, który się narodził.

Jan Chrzciciel, zwany również Janem Baptystą, był żydowskim prorokiem i pustelnikiem. Urodził się pomiędzy 6 p.n.e. a 2 r. p.n.e. w En Kerem, a zmarł ok. 32 roku n.e. prawdopodobnie w Macheroncie. To właśnie w fortecy Heroda Wielkiego usytuowanej na szczycie pustynnego wzgórza w Jordanii, męczennik miał zginąć przez ścięcie głowy. Już sama arabska nazwa starożytnego fortu oznacza dosłownie „fortecę ścięcia” i ma nawiązywać do odwołuje się do miejsca kaźni.

Według Biblii Jan Chrzciciel miał być krewnym Jezusa.

Żywot św. Jana Chrzciciela

Młody Jan chciał w dorosłym życiu zostać kapłanem. Jego plany pokrzyżowała jednak śmierć obojga rodziców. Po tym, jak został sierotą, rozpoczął życie pustelnika na Pustyni Judzkiej. Wkrótce jego słuchacze zaczęli uznawać go za Mesjasza, czemu Jan zdecydowanie zaprzeczał. To właśnie na pustyni rozpoczęła się jego misja jako proroka. Według Ewangelii Jan został powołany, aby wzywał ludzi do nawrócenia oraz przygotował ich drogę do publicznej służby Mesjasza.

Miejsce, gdzie trzymano głowę świętego proroka
Miejsce, gdzie trzymano głowę świętego proroka Piotr Łozowik

Miał głosić potrzebę odnowy wewnętrznej i duchowej. Przypieczętowaniem przemiany i potwierdzeniem wejścia na nową drogę życia był chrzest, którego prorok udzielał słuchaczom w rzece Jordan. Ewangelie Synoptyczne podają, że to właśnie Baptysta był człowiekiem, który ochrzcił samego Zbawiciela.

Jak zginął Jan Chrzciciel?

Nauczanie Jana Chrzciciela stało się przyczyną jego męczeńskiej śmierci. Według Ewangelistów prorok został uwięziony przez Heroda Antypasa ze względu na swoje nauki i krytykę króla za poślubienie żony swojego brata Filipa. Według Ewangelii Marka żydowski nauczyciel powiedział Herodowi

– Nie wolno ci mieć żony brata swojego

Słowa te wyjątkowo dotknęły Herodiadę, której nie spodobała się krytyka i od tamtego czasu poprzysięgła zemstę na Janie Chrzcicielu.

Wkrótce podczas urodzin Heroda, córka jego żony, Salome, wystąpiła przed gośćmi. Miała tańczyć tak, że król w podziękowaniu obiecał dać jej wszystko, o co poprosi. Dziewczyna miała jedno życzenie. Zażądała głowy Jana Chrzciciela. Tetrarcha spełnił to żądanie. Z drugiej strony Józef Flawiusz, żydowski historyk tłumaczy tę zbrodnie pobudkami czysto politycznymi.

Prorok zyskujący zbyt duże poparcie społeczne był dla Heroda Antypasa szczególnie niewygodny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna