MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Straży Granicznej w Białymstoku. Podlascy funkcjonariusze obchodzą 32. rocznicę powstania formacji

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Święto Straży Granicznej w Białymstoku (24.05.2023)
Święto Straży Granicznej w Białymstoku (24.05.2023) Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
W środę (24.05) w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku odbyła się uroczystość z okazji 32. rocznicy powołania formacji m.in. z udziałem służb mundurowych, wojewody podlaskiego oraz wicemarszałka. Wręczone zostały też medale za zasługi dla Straży Granicznej oraz awanse.

- Żyjemy w czasach niełatwych. Od prawie 2 lat codziennie doświadczamy realnych ryzyk i zagrożeń na granicy państwa - podkreślał w swoim przemówieniu komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. - Wiemy, że scenariusze, które realizowane są na naszej granicy, nie są ani ruchami spontanicznymi, ani ruchami nieprzewidywalnymi. Są ruchami zaplanowanymi i realizowanymi z pełną konsekwencją przez stronę sąsiednią, która z partnera-sąsiada, stała się przeciwnikiem w ochronie granicy państwowej. Żywię nadzieję, drodzy funkcjonariusze, funkcjonariuszki i pracownicy cywilni Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, że mając za sobą tak zaangażowanych i oddanych partnerów oraz waszą odpowiedzialność i siłę damy radę.

Czytaj też:

W uroczystości wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy POSG, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, w także przedstawiciele podlaskich służb mundurowych, władz samorządowych i instytucji, metropolita białostocki abp Józef Guzdek, a także konsulowi honorowi oraz reprezentanci litewskiego oddziału służby ochrony granicy.

Święto Straży Granicznej w Białymstoku. Wicemarszałek: udowodniliście, co w praktyce oznaczają słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna

Szef podlaskich pograniczników podziękował wszystkim wspierającym służbom za udzieloną pomoc. Prócz wojska, policji i Krajowej Administracji Skarbowej, wymienił także służby kontrwywiadu wojskowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Bez was, bez waszego zaangażowania, bez waszego wsparcia nie byłoby możliwym utrzymanie tej granicy w sposób taki, jak robimy to dnia dzisiejszego - mówił gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.

Zobacz także:

Wojewoda podlaski podkreślił, jak ważną rolę pełni Straż Graniczna dla bezpieczeństwa kraju i nie tylko.

- Ochrona granicy zewnętrznej Unii Europejskiej to jest wasz udział w zapewnianiu bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego, czy -szerzej mówiąc - nawet światowego - stwierdził wojewoda Bohdan Paszkowski.

Dodał, że poprawie warunków służby i pracy polskich pograniczników służy wsparcie i finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu.

- Myślę, że wasza skuteczność nie byłaby tak pełna, żeby nie odczuwalne wsparcie mieszkańców województwa podlaskiego. (...) Czujemy się bezpiecznie i mamy przekonanie, że ze wszystkich próby, z którym być może jeszcze będzie musieli się zmierzyć, wyjdziecie zwycięsko - podsumował wojewoda.

Podlaski wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz zaznaczył, że to zaszczyt móc obchodzić święto Straży Granicznej w podlaskim oddziale, "czyli jednostce, której funkcjonariusze - jak nikt inny w najnowszej historii Polski - dzielnie i bohatersko bronili świętej, polskiej granicy z narażeniem życia i zdrowia".

- Broniliście naszych granic przed hordami często agresywnych i niebezpiecznych nielegalnych migrantów chcących siłą i gwałtem wedrzeć się do Polski. Chwała wam za to, chwała wam za to, że pomimo wszelkich trudności, a także pomimo dywersyjnych działalności pseudopolityków i pseudoaktywistów byliście niezłomni - uważa wicemarszałek Łukaszewicz. - Nie będzie nadużyciem, jeżeli powiem, że waszą postawą, ofiarną służbą wspólnie z Wojskiem Polskim i policją uratowaliście Polskę i Europę przed ogromnym kryzysem i niebezpieczeństwem. Chylę przed państwem czoła, bo to właśnie wy udowodniliście, co w praktyce powinny oznaczać słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Święto Straży Granicznej. W podlaskim oddziale służy blisko 2 tys. funkcjonariuszy

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z października 1990 r., a w maju następnego roku funkcjonariusze przystąpili do służby na granicy.

Aktualnie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej służy blisko 2 tys. funkcjonariuszy (w tym 566 kobiet). Zatrudnionych jest 309 pracowników cywilnych.

Z okazji tegorocznego Święta Straży Granicznej w POSG łącznie awansowano 271 funkcjonariuszy. Wręczono także 54 Medale za Zasługi dla Straży Granicznej oraz 53 Odznaki dla Straży Granicznej.

Część wyróżnień wręczono w trakcie środowej uroczystości. Sam gen bryg. Andrzej Jakubaszek otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili ponad 9,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W 2021 r. (kiedy zaczął się kryzys migracyjny) - blisko 38 tys., zaś w 2022 r. ponad 15,7 tys.

Zobacz materiał TVP Białystok na ten temat:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna