MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Liczne duchowieństwo i tłumy wiernych oddało cześć cudownej ikonie [ZDJĘCIA][WIDEO]

red.
10.08.2022
10.08.2022 Piotr Łozowik
10 sierpnia cerkiew prawosławna celebruje święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Jak co roku wydarzenie zgromadziło w monasterze liczne duchowieństwo, a także rzesze wiernych.

Monaster nad Supraślą.

Monaster Supraski został założony w 1500 roku, po tym jak został przeniesiony z Gródka. Został ufundowany przez Aleksandra Chodkiewicza. Mnisi utrzymywali szerokie kontakty z innymi prawosławnymi wspólnotami monastycznymi na ziemiach ruskich i na Bałkanach, co sprawiło, że w XVI w. monaster w Supraślu stał się jednym z najważniejszych ośrodków prawosławnych w I Rzeczypospolitej. Zakonnicy zajmowali się także gromadzeniem i kopiowaniem ksiąg.

Fragment filmu "Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon" zawierający w sobie opowieść o supraskiej wspólnocie

Główna cerkiew monasterska - p.w. Zwiastowania - jest obiektem łączącym funkcje obronne i sakralne. Budowla wybudowana w latach 1503-1511 została wysadzona w powietrze przez wycofujących się Niemców u schyłku II Wojny Światowej. W 1984 do pracy duszpasterskiej w Supraślu został skierowany hieromnich Miron (Chodakowski). Pod jego kierunkiem w klasztorze przeprowadzono gruntowną renowację cerkwi św. Jana Teologa, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych oraz podjęto odbudowę zrujnowanej cerkwi Zwiastowania. W 2021 r., wraz z zakończeniem prac nad freskami, zakończono trwającą 37 lat odbudowę głównej cerkwi monasteru.

Cudowna ikona

Supraska Ikona Bogorodzicyj jest nierozłącznie związana z Supraską Ławrą Zwiastowania Matki Bożej. W 1503 roku biskup smoleński Józef Sołtan,ofiarował monasterowi ze swojej cerkwi katedralnej w Smoleńsku ikonę Matki Bożej, kopię wielce czczonej na Rusi smoleńskiej Ikony Matki Bożej.

Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych. Ikona nieprzerwanie słynęła swymi łaskami i przyciągała do monasteru niezliczone rzesze wiernych, nie tylko prawosławnych, ale również rzymskich katolików i protestantów. Pielgrzymki nie ustały kiedy od XVI w. do 1839 r. wspólnota znajdowała się w rękach unitów.

Tragicznym w skutkach stał się okres Bieżeństwa. Wtedy to Ikona, nieprzerwanie przebywająca w klasztornej cerkwi, została wywieziona do Słucka. Był rok 1915. W wyniku wojennej zawieruchy cudowny obraz zniknął. Obecnie znajdująca się w cerkwi św. Jana Teologa Ikona Bogorodzicy jest wierną kopią utraconego wizerunku.

Uroczystości a.d. 2022

W tym roku od 3 sierpnia trwały "Supraskie dni Bogurodzicy", podczas których (3-7.08) celebrowano m.in.

 • Święto Poczajowskiej Ikony Matki Bożej
 • Dzień świętych Borysa i Gleba.
 • Święto św. Anny

Zobacz fragmenty dzisiejszego (10.08.2022) nabożeństwa w Supraślu

Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej były punktem kulminacyjnym wydarzenia. 9 sierpnia we wspólnocie powitano pielgrzymów oraz hierarchów. Nabożeństwa trwały praktycznie całą noc. O godzinie 10, w środę odprawiono Świętą Liturgię połączoną z procesją.

Na uroczystościach pojawili się prawie wszyscy prawosławni hierarchowie

 • Abp Sawa, ordynariusz warszawsko-bielski, metropolita warszawski i całej Polski
 • Abp Jakub, ordynariusz białostocko-gdański
 • Abp Jerzy, ordynariusz wrocławsko-szczeciński
 • Abp Paisjusz, biskup gorlicki
 • Bp Atanazy, ordynariusz łódzko-poznański
 • Abp Grzegorz, biskup bielski
 • Bp Andrzej, biskup supraski
 • Bp Warsonofiusz, biskup siemiatycki

Zobacz tłumy wiernych, które oddały cześć cudotwórczej ikonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna