Każdy katolik zobowiązany jest do uczestnictwa we mszy św. w określone dni w roku. Są to tzw. święta nakazane, w te wyjątkowe dni należy nie tylko udać się do Kościoła, ale również powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
To, w jakie dni następuje taki obowiązek, reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1246. Kodeks jest po części polską spuścizną, ponieważ został promulgowany w 1983 r. przez papieża Jana Pawła II. Kościoły Narodowe cieszą się w tym zakresie pewną dowolnością, ponieważ za zgodą Stolicy Apostolskiej mogą znieść niektóre święta nakazane. Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że każdy katolik w Polsce powinien uczestniczyć we mszy św. w następujące dni:
Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...
Święta nakazane w kościele katolickim. Pełna lista:
- każda niedziela miesiąca
- uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
- uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli popularne święto Trzech Króli (6 stycznia)
- niedziela Wielkanocna oraz dzień Wniebowstąpienia Pańskiego
- uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
- uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
- uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są św...
Kiedy iść do kościoła? Czy środa popielcowa jest świętem nakazanym?
Dla wielu zaskoczeniem jest to, że 1 stycznia, tuż po zabawie sylwestrowej należy udać się do Kościoła. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik do uczestnictwa we mszy zachęca tym, że za odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny.
Niewiele osób wie także, że uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe w święto Trzech Króli (6 stycznia), od niedawana ustawowo wolne od pracy. Świętem nakazanym nie jest natomiast środa popielcowa, która zwyczajowo rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
ZOBACZ TEŻ | ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI: TRADYCJE, ZWYCZAJE, OZNACZENIE DRZWI
Wielkanoc a święta nakazane. Kiedy trzeba iść do kościoła?
Do kościoła należy iść także w Wielkanoc, która w 2022 r. wypada 17 kwietnia oraz w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, przypadający 40 dni po Wielkanocy tzn. 26 maja 2022 (czwartek). Nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej w Wielkanocny Poniedziałek. Świętami nakazanymi nie są też dni Triduum Paschalnego - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (chociaż udział w nabożeństwie Wigilii Paschalnej zwalnia z obowiązku udziału we mszy w Niedzielę Wielkanocną).
Kolejnym świętem nakazanym jest Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, które w tym roku przypada w czwartek 16 czerwca.
Katolicy mają obowiązek iść do kościoła również 15 sierpnia, w czasie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Przypadający 1 listopada dzień Wszystkich Świętych to również czas, w którym należy wziąć udział we mszy świętej. Nie jest świętem nakazanym Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada.
W okresie Bożego Narodzenia obowiązek uczestnictwa we mszy przewidziany jest wyłącznie na dzień 25 grudnia. Do kościoła nie trzeba więc iść ani w Wigilię, ani drugiego dnia świąt 26 grudnia.
Co jeśli nie można uczestniczyć we mszy świątecznej?
Zdarzają się sytuacje, gdzie z niemożliwych do przewidzenia przyczyn nie można uczestniczyć w świętach nakazanych. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Prawo kanoniczne przewiduje, że gdy z poważnej przyczyny nie jest możliwe wzięcie udziału we mszy św. oraz przystąpienie do sakramentu Eucharystii należy poświęcić odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin. Wówczas obowiązek zostanie wypełniony.
Czy w Wigilię obowiązuje post?
Czy pasterka jest obowiązkowa?
Pasterka to uroczysta msza św. obchodzona późną nocą, zwykle o północy, w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia). Pasterka kończy Adwent, czyli okres wyczekiwania na narodzenie pańskie oraz przywołuje czasy wczesnego Chrześcijaństwa, kiedy odprawianie tego typu uroczystości było jedynym sposobem wspólnego praktykowania wiary.
Jedzenie, którym grzeszysz. Tego nie jedz w dni postne
Czy pasterka zwalnia z mszy w pierwszy dzień świąt?
Jakkolwiek, uczestnictwo w Pasterce nie jest obowiązkowe, tradycja ta może okazać się korzystna dla nocnych pielgrzymów, ponieważ zwalnia ich z obowiązku wzięcia udziału we mszy dnia następnego. Pasterka oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia) różnią się pod względem treści, dlatego też duchowni zachęcają do wzięcia udziału w obu uroczystościach.
Czy 26 grudnia trzeba iść do kościoła?
Drugi dzień świąt (26 grudnia) to dzień upamiętniający pierwszego chrześcijańskiego męczennika, św. Szczepana, który w I w. n.e. został ukamienowany za swoją wiarę w Jerozolimie. Tak samo, jak w przypadku Pasterki, katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy św. 26 grudnia, są jednak do tego gorąco zachęcani przez hierarchów kościoła.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
- Kobiety Mansona. Dlaczego zginęła Sharon Tate?
- Różaniec i rewolwer obok łóżka. Tak mieszka detektyw Krzysztof Rutkowski [ZDJĘCIA]
- Szalone kąpiele błotne na Pol'and'Rock Festival 2019 [ZDJĘCIA]
- Tak cenzuruje Google. Te miejsca istnieją, ale na mapach i Street View ich nie zobaczycie
- Rekreacyjne imperium za 71 mln zł. Robert Lewandowski inwestuje na Mazurach [ZDJĘCIA]
- Po raz pierwszy w Polsce odbyły się wybory... miss lesbijek. Wybrano też geja roku [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polski kalendarz Pirelli trafi do Zełenskiego i Kliczki