Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli. Ulicami przejdą orszaki. Prawosławni zaczynają święta

(mg), PCh, wys, (JSZ)
Tak białostocki orszak wyglądał rok temu.
Tak białostocki orszak wyglądał rok temu. Andrzej Zgiet
W środę, 6 stycznia, ulicami naszych miast przejdą tradycyjne orszaki Trzech Króli. Również w ten dzień prawosławni obchodzić będą wigilię Bożego Narodzenia.

- Białostoczanie spotkają się o godz. 12 na placu przed Pałacem Branickich, by - po wspólnym odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” - wyruszyć z Królami za Gwiazdą do stajenki betlejemskiej - przypominają koordynatorzy spotkania Aneta Filipowicz oraz Tomasz Filipowicz.

Królewski orszak przejdzie przez Białystok już po raz czwarty. Tegorocznemu towarzyszy hasło „Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Przeczytaj też Białystok 2015. Orszak Trzech Króli przeszedł przez miasto (zdjęcia, wideo)

W Łomży, o godz. 12 wyruszą aż trzy orszaki - z parafii pw. Krzyża Świętego, pw. Bożego Ciała i pw. św. Andrzeja Boboli. W każdym będzie szedł jeden Król. Organizatorzy proszą, by dzieci przebrały się za aniołki, a starsi dopasowali kolory strojów i koron do poszczególnych grup (wspólnota z „Krzyża” będzie ubrana na czerwono, z „Bożego Ciała - na niebiesko i złoto, a od św. Andrzeja - na zielono). Wszystkie orszaki spotkają się przy skateparku przy ul. Ks. Anny. Tam oddadzą pokłon Dzieciątku, po czym zjedzą strażacką grochówkę.

W Suwałkach orszak wyruszy o godz. 13 sprzed ośrodka kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II. Przejdzie uli. Podhorskiego, Dwernickiego, Noniewicza, Chłodną do parku Konstytucji 3 Maja, gdzie jest szopka betlejemska. Na uczestników przemarszu czekają liczne konkursy z nagrodami.

Zwyczaje związane ze świętami są podobne do tych z religii katolickiej. Na wigilijnym stole znajdują się same postne potrawy, z kutią w roli głównej. Jej bazę stanowi gotowana pszenica, rzadko ryż czy pęczak.

Zamiast opłatkiem zgromadzeni dzielą się prosforą, czyli małą pszenną bułeczką wypiekaną na drożdżach, z dodatkiem święconej wody.

Wyznawcy prawosławia obchodzą Boże Narodzenie o jeden dzień dłużej niż katolicy. W tym roku święta kończą się w sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna