Święto wsi

  Kazimierz Radzajewski

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Nawet mała wieś może mieć własną monografię. Historycy są gotowi na opisywanie dziejów każdej osady, bądź przygotowanie monografii rodów.
  Takiej oprawy, jak ta ze świętowaniem 560 lat istnienia wsi Wiszowate k. Trzciannego mogłoby pozazdrościć tej wsi niejedno miasto. W połowie sierpnia odbędzie się tam zjazd rodu Wiszowatych, potomków zaściankowej szlachty dwojga herbów: Awdaniec i Pierzchała. Samorząd Trzciannego zafundował Wiszowatym monografię miejscowości.
  Pisaniem książki i szukaniem materiałów w archiwach zajęli się historycy-regionaliści Józef Maroszek i Arkadiusz Studniarek. Zajęło im to prawie pół roku. Książka pt. "Podlaska wieś Wyszowate, szkic historyczny od 1445 r." jest już gotowa i będzie główną atrakcją zjazdu Wiszowatych.
  Organizacją zaściankowej imprezy pod Trzciannem zajęli się - jakby inaczej - Wiszowaci: Jerzy (zwany Zygmunciakiem) i Marcin (Seweryniuk) oraz Związek Szlachty Polskiej i trzciański samorząd. Do współczesnego zajazdu szlachty na Wiszowate dojdzie 560 lat po powstaniu tej miejscowości.
  - Wieś zamieszkują do dziś Wiszowaci, którzy przez długie lata nie dopuszczali do mezaliansów - tak bowiem traktowano obcych wżeniających się w dość hermetyczne środowisko. Nie pozwalała im na to szlachecka duma. Tę jednak musieli ukrywać przez ostatnie półwiecze, bowiem PRL-owskie władze kazały zapomnieć o herbach, tradycji i przywilejach - opowiadają lokalni badacze historii.
  W III RP potomkowie herbowych panów postanowili odświeżyć pamięć o swoim zaścianku. Z wiejskiej monografii dowiadujemy się m.in., że wyraz "wiszowate" w języku staropolskim oznaczał m.in. sitowie, szuwary i grube siano. Historycy znaleźli na Podlasiu kilka wsi zamieszkałych przez Wiszowatych i wysnuli tezę, że wszyscy pochodzą z jednego "pnia". Odnaleziona w archiwach wzmianka z 1445 r. tłumaczy fakt, że część Wiszowatych osiedliła się nad Narwią i Biebrzą. Ta sama data oznacza czas powstania wsi, a jej założycielami byli: Stanisław, Jan i Mirosław z Wiszowatych.
  Przedstawiciele Wiszowatych brali udział w elekcji królów polskich. Marcjan brał udział w elekcji króla Władysława IV. Elekcji Michała Korybuta Wiśniowieckiego dokonywali Kazimierz i Wojciech, zaś Andrzej i Antoni byli przy elekcji Stanisława Leszczyńskiego. Wśród sławnych Wiszowatych występuje też Andrzej (1608-1678): filozof, pisarz, jeden z przywódców ideowych Braci Polskich (arian).
  Historycy gotowi są do pisania monografii. Stworzyli już kilka takich dzieł, podjęli się nawet opisania losów rodziny pewnego biznesmena z Moniek.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo