Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Brunon jednoczy

Waldemar Albowicz [email protected]
Stacje zostaną poświęcone w lipcu 2007 roku, w trakcie odpustu ku czci św. Brunona - mówi ks. Kazimierz Gryboś
Stacje zostaną poświęcone w lipcu 2007 roku, w trakcie odpustu ku czci św. Brunona - mówi ks. Kazimierz Gryboś W. Albowicz
Giżycko. Rozpoczęły się intensywne przygotowania do obchodów milenium śmierci św. Brunona. Jest on patronem miasta, jego imię nosi też ulica prowadząca przed poświęcony mu krzyż.

Uroczystości zaplanowano na 2009 rok, ale biorąc pod uwagę ogrom przedsięwzięcia, które w wymiarze ogólnokrajowym podsumuje obchody 1000-lecia chrztu Polski, zostało naprawdę niewiele czasu.
Pod kątem tych przygotowań w ubiegłym roku radni uchwalili wieloletni plan zagospodarowania okolic wzgórza nad jeziorem Niegocin, gdzie z początkiem XX stulecia miejscowi ewangelicy postawili krzyż pamięci misjonarza św. Brunona, który ewangelizował te ziemie w czasach niepodzielonego jeszcze chrześcijaństwa.
Starania o przyjazd papieża
- U stóp wzgórza chcemy zorganizować port, zbudować schody wiodące na szczyt, podświetlić krzyż i ustawić ołtarz - informuje burmistrz miasta Jolanta Piotrowska. - Planujemy także oświetlenie wzgórza, kanalizację, modernizację ulicy św. Brunona, ścieżkę rowerową w ramach tzw. Mazurskiego Traktu Rowerowego oraz budowę nowej ulicy wzdłuż płotu jednostki wojskowej. Obok będą parkingi i toalety. W budżecie zarezerwowaliśmy pieniądze na projekty techniczne.
Ciekawą inicjatywą jest wystąpienie do władz Poczty Polskiej z prośbą o wydanie w związku z jubileuszem znaczka z wizerunkiem św. Brunona. Trwają również rozmowy z Kwerfurtem w Niemczech, miastem narodzin misjonarza, o wspólnych przygotowaniach do uroczystości. Z obu stron padły w tej sprawie konkretne deklaracje. Ponieważ rocznica to głównie święto religijne w Ełku, zawiązano komitet kościelny pod przewodnictwem Romualda Kamińskiego, biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, który poprzez władze Kościoła rzymskokatolickiego podejmie starania o zaproszenie na jubileusz zwierzchnika Watykanu.
Wybrali mazurskie głazy
Przygotowania zjednoczyły miejscowe wyznania chrześcijańskie, w Giżycku powstał bowiem komitet międzyparafialny z udziałem duszpasterzy parafii rzymskokatolickich, ewangelicko-augsburskiej, prawosławnej i greckokatolickiej. Zajmie się on m.in. organizacją uroczystości odpustowych, opracowaniem liturgii milenijnej, publikacją materiałów związanych z osobą misjonarza i zrobieniem okolicznościowych konferencji. Jednym z elementów przygotowań było wzniesienie we wrześniu i październiku 14 stacji drogi krzyżowej na trasie corocznych procesji pod krzyż (Wielki Piątek oraz święto Podwyższenia Krzyża), wiodących przez park Goemare'a i ulicą św. Brunona. Ponieważ do tej pory wierni prowadzili rozważania stacji w nieokreślonych miejscach, powstały one z inicjatywy ich oraz księży.
- Według koncepcji artystycznej miejscowego rzeźbiarza Andrzeja Morawskiego, mieliśmy do wyboru kaplice, krzyże bądź głazy - twierdzi ks. Kazimierz Gryboś, proboszcz parafii św. Ducha Pocieszyciela, która organizuje procesje pod krzyż. - Ostatecznie wybraliśmy głazy zrodzone przez mazurską ziemię, a projekt zaakceptowała Diecezjalna Komisja Budownictwa i Sztuki Sakralnej. Na głazach został wyryty krzyż, numer stacji i jej nazwa, a osadzono je na fundamentach.
Inicjatywa ta była możliwa dzięki fundatorom poszczególnych stacji: parafiom, organizacjom społecznym i osobom prywatnym. Jedną z nich ufundował ks. Janusz Jagucki, były proboszcz parafii ewangelickiej w Giżycku, obecnie zwierzchnik tego Kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna