Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Święty gaj" powstaje w Puszczy Knyszyńskiej

(db)
W „świętym gaju” w Poczopku koło Szudziałowa stoją już krzyże: katolicki i prawosławny
W „świętym gaju” w Poczopku koło Szudziałowa stoją już krzyże: katolicki i prawosławny D. Biziuk
Charakterystyczne dla Podlasia obiekty sakralne będzie można wkrótce obejrzeć w "świętym gaju", który powstaje w Nadleśnictwie Krynki w Poczopku k. Szudziałowa.

"Święte gaje" występowały w pierwotnych religiach Greków, Rzymian, Germanów i Słowian. Były świątyniami naszych przodków, gdzie konkretne drzewa symbolizowały określone bóstwa. Otaczano je szczególną ochroną. Na ich terenie obowiązywały rygorystyczne zakazy wchodzenia bez potrzeby, hałasowania, a nawet głośnych rozmów. Wraz z nadejściem czasów nowożytnych, na prasłowiańskich świętych miejscach wycinano drzewa i wznoszono kościoły, cerkwie i klasztory, stawiano krzyże oraz kapliczki.

Na początku Podlasie, potem cały świat
- Postanowiliśmy urządzić w Puszczy Knyszyńskiej swój własny "święty gaj". Będzie to miejsce, które świętości nie zawdzięcza drzewom, ale zgromadzonym na niewielkim skrawku Puszczy Knyszyńskiej replikom krzyży, kapliczek i desek wotywnych. Część z nich już stoi na wyznaczonym miejscu - wyjaśnił Waldemar Sieradzki, nadleśniczy z Poczopka.

W tym roku leśnicy ustawią w "świętym gaju" krzyże, kapliczki i deski wotywne charakterystyczne dla Ziemi Podlaskiej. W przyszłym roku dołączą do nich obiekty sakralne utożsamiane z innymi regionami Polski. Urządzanie "świętego gaju" w Poczopku dobiegnie końca w 2013 r. wraz z ustawieniem w tym miejscu symboli, związanych z religiami z niemal wszystkich zakątków świata.

- Będzie to jedyny taki "święty gaj" w Europie - podkreślił Sieradzki.

Każdy, kto trafi do tego wyjątkowego miejsca, nie tylko zobaczy ciekawe obiekty sakralne, ale również pozna ich historię.

Czterysta rodzajów krzyży
- Główny atrybut chrześcijaństwa - krzyż - to jeden z najstarszych symboli ludzkości. W starożytnym Babilonie i Asyrii był łączony z bogiem-słońcem. Rzymski władca Juliusz Cezar umieścił go na monecie ze swoją podobizną. Teraz mamy ponad 400 rodzajów krzyży. Poinformują o tym tablice, jakie ustawimy w "świętym gaju" - dodał nadleśniczy Sieradzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna