Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa. Pierwszy od dwóch lat przypadek w woj. podlaskim

Urszula Ludwiczak
Zachorowań na pewno będzie więcej, bo wirus świńskiej grypy od tygodni szaleje za naszą wschodnią granicą: w Rosji, a także na Ukrainie, gdzie z powodu powikłań zmarły już 83 osoby. W Rosji - aż 107, w tym kilka w obwodzie kaliningradzkim, który graniczy z Polską.
Zachorowań na pewno będzie więcej, bo wirus świńskiej grypy od tygodni szaleje za naszą wschodnią granicą: w Rosji, a także na Ukrainie, gdzie z powodu powikłań zmarły już 83 osoby. W Rosji - aż 107, w tym kilka w obwodzie kaliningradzkim, który graniczy z Polską. Piotr Odorczuk
Najpierw groźnego wirusa A/H1N1 wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. Później jedna zakażona nim osoba zmarła w Krakowie. Teraz mamy pierwszy w tym sezonie i pierwszy od dwóch lat przypadek w woj. podlaskim. Zachorowań będzie więcej, gdy skończą się ferie zimowe.

- To pierwsze potwierdzenie obecności wirusa A/H1N1 w naszym regionie w obecnym sezonie grypowym (trwa od września do kwietnia - przyp. red.) - mówi Lucyna Jadaluk, kierownik oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Zachorowała osoba nieszczepiona od grypy. Jej stan jest dobry, nie wymaga hospitalizacji, przebywa w domu.

Chorym na tzw. świńską grypę okazał się 73-letni mieszkaniec Białegostoku. Zgłosił się z objawami choroby do lekarza rodzinnego, ten pobrał wymaz, a badania laboratoryjne potwierdziły: to wirus A/H1N.

To pierwsze potwierdzenie obecności tego wirusa w woj. podlaskim od dwóch lat - ostatnie dwa takie przypadki były w sezonie 2013/14. W ubiegłym tygodniu także inspekcja sanitarna w Olsztynie poinformowała o pierwszym przypadku A/H1N1 w woj. warmińsko-mazurskim. Świńską grypę potwierdzono u sześciu osób w Krakowie. Jedna z nich - według portalu Kontakt24 - zmarła.

3000 kropelek z wirusami grupy, poruszających się z prędkością około 170 km/h, jest rozprzestrzenianych wraz z jednym kichnięciem chorego

Zachorowań na pewno będzie więcej, bo wirus świńskiej grypy od tygodni szaleje za naszą wschodnią granicą: w Rosji, a także na Ukrainie, gdzie z powodu powikłań zmarły już 83 osoby. W Rosji - aż 107, w tym kilka w obwodzie kaliningradzkim, który graniczy z Polską.

Zobacz też Świńska grypa w szpitalu w Krakowie. Coraz więcej zachorowań w Polsce (wideo)

Wirus A/H1N1 krąży w środowisku od 2009 r. - wtedy zebrał największe żniwo, wywołując pandemię. Obecnie jest uznawany za grypę sezonową, a szczep jest obecny w szczepionkach na grypę. Dlatego warto korzystać z tej ochrony i zaszczepić się nawet teraz.

Na świńską grypę można się zaszczepić. "To najlepsza ochrona" (Źródło: TVN24/x-news)

- Chorują głównie osoby niezaszczepione - dodaje Lucyna Jadaluk. - Szczepionka sprawia, że nawet gdy zachorujemy, to objawy są łagodniejsze i jest mniejsze ryzyko poważnych powikłań.

A te mogą być bardzo groźne: od zapalenia oskrzeli lub płuc przez zaostrzenia chorób przewlekłych i powikłania kardiologiczne (z ciężką niewydolnością serca i koniecznością przeszczepu) aż do śmierci włącznie.

Choć o konieczności szczepień lekarze i epidemiolodzy mówią od lat, w woj. podlaskim szczepi się zaledwie około 2 proc. mieszkańców. A szczepionka nie jest droga - to około 30 zł.

Tymczasem w tym roku wirusy atakują mieszkańców Podlaskiego wyjątkowo często. Lekarze tylko od 1 do 22 stycznia br. zgłosili do sanepidu 7753 przypadki podejrzenia zachorowania na grypę lub choroby grypopodobne - ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Kilkadziesiąt osób trafiło z powodu objawów ze strony układu oddechowego do szpitala.

- Mamy obecnie kilkoro pacjentów z powikłaniami w postaci zapalenia oskrzeli czy płuc, u dwójki potwierdziliśmy już obecność wirusa sezonowej grypy typu B - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dodaje, że to normalna sytuacja o tej porze roku. Lekarze spodziewają się, że zachorowań będzie więcej po feriach zimowych.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę i chronić przed nią innych?

- zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,

- w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,

- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, żelem lub jednorazowymi chusteczkami nasyconymi roztworem alkoholu,

- jeśli chusteczki lub żel właśnie się skończyły, kichaj i kaszlaj w zgięcie łokciowe - dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,

- w miejscach publicznych i środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni,

- unikaj masowych zgromadzeń i bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z ludźmi w transporcie publicznym,

- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało tych zaleceń,

- przy wystąpieniu objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna