Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świszczący oddech świadczy o chorobie

Ewa Kurzyńska [email protected]
sxc.hu
Aż 12,5 proc. społeczeństwa, czyli prawie 4 mln osób boryka się z astmą - szacuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Aż połowa chorych nie jest tego świadoma!

Mechanizm rozwoju choroby jest złożony i bywa różny. Oprócz czynników genetycznych, którym przypisuje się 20-procentowy wpływ, duże znaczenie mają bodźce zewnętrzne. Zalicza się do nich: alergeny (np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, zarodniki pleśni, pyłki roślin), infekcje przebyte we wczesnym dzieciństwie (zwłaszcza wirusowe) oraz narażenie na dym tytoniowy w okresie prenatalnym lub niemowlęcym.
- Astma to poważna, przewlekła c
horoba dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli i płuc. Jest najczęstszym przewlekłym schorzeniem wieku dziecięcego, ale może pojawić się w każdym wieku - mówi dr n. med. Marta Rachel, pediatra, alergolog i specjalista chorób płuc.

Przewlekłemu procesowi zapalnemu, który leży u podłoża choroby, towarzyszy nadwrażliwość oskrzeli na różne czynniki, np. alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. W efekcie może dojść do skurczu, zwanego fachowo obturacją. Pogarsza się wówczas przepływ powietrza w płucach, co jest przyczyną nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu, najczęściej występujących w nocy lub o poranku.

- Objawy astmy są nagminne mylone z infekcjami układu oddechowego. Bywa, że chorzy latami są nieskutecznie leczeni antybiotykami - mówi lekarka.

Nierozpoznana, zaniedbana i źle leczona astma znacznie ogranicza aktywność życiową. Może nawet prowadzić do śmierci. W Polsce z tego powodu umiera rocznie 1,5 tys. osób.
- Tymczasem obecne dostępne leki pozwalają dobrze kontrolować astmę i łagodzić jej objawy - dodaje doktor Rachel.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. Podstawą w diagnozowaniu astmy jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego oraz ocena objawów klinicznych, takich jak nawracające napady kaszlu, czy występowanie duszności pod wpływem kontaktu z zimnym powietrzem. W ramach pogłębionej diagnostyki wykonuje się m.in. testy skórne, by ocenić alergiczne podłoże astmy oraz badanie spirometryczne, które pozwala zmierzyć objętość wydychanego powietrza. W ten sposób lekarz ocenia kondycję płuc i dowiaduje się, czy pacjent boryka się z obturacją.

- Spirometria może służyć nie tylko do potwierdzenia diagnozy. To badanie ma największe zastosowanie w monitorowaniu efektów leczenia astmy - podkreśla doktor Rachel.
Leczeniem astmy zajmują się alergolodzy i pulmonolodzy, czyli specjaliści chorób płuc. Aby trafić do specjalisty, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna