Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System usprawni zarządzanie

(jsz)
sxc.hu
Ile osób powinno być zatrudnionych w liceum, a ile w szkole zawodowej - to chce zbadać miasto.

Pokazać ma to specjalna analiza wszystkich placówek edukacyjnych, począwszy od przedszkoli, poprzez gimnazja, a skończywszy na Miejskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego.

Porównanie obejmie szereg wskaźników. Należy do nich m. in. liczba nauczycieli przypadających na ucznia, rozkład uczniów na poszczególnych etapach edukacyjnych czy warunki kształcenia. Analiza ma też zawierać dane na temat zatrudnionych nauczycieli - tych od przedmiotów ogólnych oraz etatów wynikających ze specyfiki szkoły np. zawodowej. Podobne działanie dotyczyć będzie także pracowników administracji.

Będzie nowocześniej

Właśnie trwa przetarg na wykonawcę analizy. Jego zadaniem będzie też stworzenie całego systemu zarządzania wszystkimi placówkami oświatowymi, które prowadzi magistrat.

- To będzie znacznie unowocześni i usprawnienie pracy - przekonuje Wojciech Janowicz, dyrektor departamentu edukacji w białostockim magistracie. - Jednakowe oprogramowanie pozwoli na łatwiejsze i szybsze uzyskanie dostępu do pewnych informacji. Dzięki niemu będziemy też mogli dokonać różnego rodzaju symulacji i analizy zatrudnienia.

Celem przedsięwzięcia jest też wskazanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi placówkami oraz propozycji standaryzacji zatrudnienia. Miasto chciałoby dostać informację, ilu nauczycielskich etatów powinno być w poszczególnych typach szkół w zależności od takich czynników, jak oddziały integracyjne czy sportowe. Podobnie w przypadku pracowników administracyjnych - ich liczba ma zależeć od powierzchni do sprzątania i działki, na której się znajduje budynek.

System ułatwi kontrolę

Przedmiotem zamówienia jest także dostarczenie specjalnego oprogramowania komputerowego, jednakowego dla wszystkich szkół.

- W skład systemu wspomagania zarządzania oświatą wchodzi kilka modułów - mówi Urszula Mirończuk z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Są to: system projektowania organizacji arkuszy wraz z planowaniem budżetu, system kadrowo-płacowy, system finansowo-księgowy oraz system obsługi jednorazowego dodatku uzupełniającego wynikającego z Karty Nauczyciela.

Umożliwi to lepszą kontrolę oraz podejmowanie strategicznych decyzji na podstawie rzeczywistych danych. Dyrektorzy szkół podchodzą z zainteresowaniem do pomysłu magistratu.

- Jeśli system ułatwi nam pracę i jeszcze dostaniemy go za darmo, to dobra wiadomość - mówi Bogdan Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Białymstoku. Miasto czeka na oferty do 12 marca.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna