Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System wsparcia ekoinnowacji w Podlaskiem. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego doskonali ofertę.

peż
PFRR w ramach projektu Super współpracuje z firmami i instytucjami zainteresowanymi tematyką ekoinnowacji, by wsparcie proponowanych im rozwiązań było jak najbardziej efektywne. Z tego samego powodu fundacja jest także w ciągłym kontakcie z urzędem marszałkowskim, który zarządza wykonaniem Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest to niezbędne, ponieważ dokumenty stworzone dla regionu trzeba dopasowywać do zmieniającej się sytuacji w województwie.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego przeprowadziła badanie dotyczące systemu wsparcia ekoinnowacji w regionie. Wzięły w nim udział organizacje współtworzące ten system. Badanie było jest jednym z etapów międzynarodowego projektu Interreg Europe SUPER Supporting eco-innovations towards international markets.

Celem projektu SUPER jest udoskonalenie oferty wsparcia dla ekoinnowatorów, czyli firm i instytucji, które w swojej działalności uwzględniają problemy ekologiczne i tak kierują rozwojem organizacji, by wywoływać jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. - Nasz region jest regionem zielonym:tak się promujemy i tak jesteśmy postrzegani w Polsce i w Europie. To ogromny potencjał również w kontekście rozwoju lokalnych firm, które powinny być świadome współodpowiedzialności za stan przyrody i często są, ale potrzebują wsparcia we wprowadzaniu nowych rozwiązań, procesów czy produktów - podkreśla Marcin Pogorzelski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. - Pomocną dłoń powinny w takich sytuacjach wyciągać instytucje tworzące system wsparcia biznesu. To one powołane są do tego, by motywować, dostarczać wiedzę oraz środki finansowe na szeroko pojęty rozwój gospodarczy regionu.

Ponieważ jednym ze wskaźników kondycji systemu jest to, jak postrzegają go organizacje tworzące, w takiej samoocenie wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlskiego, Politechniki Białostockiej, Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, Klastra Obróbki Metali oraz firmy EkoExpert Doradztwo ekologiczne i gospodarcze.

Metodologia dostarczona została przez Uniwersytet w Linköping – partnera projektu ze Szwecji.
Badanie miało formę dyskusji, podczas której uczestnicy ustalali punktację dla poszczególnych sfer związanych z działaniem systemu. Przyznawane oceny wahały się od 1 (sytuacja zdecydowanie negatywna) do 5 (sytuacja najbardziej pożądana). Najważniejszym celem było zidentyfikowanie elementów wymagających najpilniejszej interwencji.

Z przeprowadzonego badania wynika, że do mocnych stron regionu należy wysoka świadomość potrzeby wdrażania idei zrównoważonego rozwoju. Region postrzegany jest jako ekologiczny, czysty i taki obraz próbuje się utrzymać poprzez wpisanie zasad dbałości o środowisko w lokalne dokumenty.

Brakuje jednak wyspecjalizowanych instytucji i narzędzi, które po pierwsze wspierałyby w szczególny, zindywidualizowany sposób ekoinnowatorów, a po drugie ułatwiały im wychodzenie na nowe rynki. Byłoby to korzystne zarówno w kontekście promocji międzynarodowej regionu, jak i promocji ekoinnowacyjnych rozwiązań wśród lokalnych firm. Wprowadzanie nowych instrumentów powinno być połączone ze skuteczną komunikacją z grupą odbiorców.

Obecny system wsparcia jest już na tyle skomplikowany, nieczytelny i trudny w nawigacji, że dobudowywanie kolejnych elementów może stanowić zagrożenie. Należy również wziąć pod uwagę stopień skomplikowania samych instrumentów wsparcia – zbyt rozbudowana dokumentacja i trudne procedury sprawią, że negatywne wzorce będą powielane, co nie zachęci odbiorców do korzystania z nich.

.

- Następnym krokiem w projekcie SUPER będzie przygotowanie przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego planu działania dla regionu, czyli zestawu wskazówek, które należy wdrożyć, by system wsparcia ekoinnowacji działał efektywniej i był bardziej przyjazny dla odbiorców - wyjasnia Marcin Pogorzelski. - Dzięki bardzo dobrej współpracy w ramach projektu z urzędem marszałkowskim, istnieje duża szansa, że wypracowane rozwiązania zostaną wdrożone i ekoinnowatorzy będą korzystać z lepiej dostosowanej do ich potrzeb oferty.

Projekt SUPER Supporting eco-innovations towards international markets
realizowany jest przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europe. Celem tych działań jest udoskonalenie lokalnych polityk i dopasowanie ich do potrzeb mieszkańców poszczególnych regionów. Oprócz województwa podlaskiego w projekcie biorą udział regiony ze Szwecji, Holandii, Danii, Irlandii, Hiszpanii, Grecji, Łotwy i Litwy. Aktywnie w projekcie działają przedstawiciele podlaskich instytucji: Urzędu Marszałkowskiego, Politechniki Białostockiej, Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i Izby Przemysłowo-Handlowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: System wsparcia ekoinnowacji w Podlaskiem. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego doskonali ofertę. - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna