MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szalone budynki Erwina Wurma trzeba zobaczyć. Poznaj niezwykłe dzieła austriackiego artysty, w które aż trudno uwierzyć

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rzeźba zatytułowana „Gruby dom” powstała w 2003 r. i według artysty ma stanowić ironiczny komentarz na temat tego, jak duży nacisk kładziemy czasem na imponowanie sąsiadom swoją zamożnością. Dla rzeźbiarza absurdalne jest budowanie czy kupowanie większych domów „na pokaz”, dlatego stworzył imponujących rozmiarów dom, który jednak zamiast podziwu budzi śmiech.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Rzeźba zatytułowana „Gruby dom” powstała w 2003 r. i według artysty ma stanowić ironiczny komentarz na temat tego, jak duży nacisk kładziemy czasem na imponowanie sąsiadom swoją zamożnością. Dla rzeźbiarza absurdalne jest budowanie czy kupowanie większych domów „na pokaz”, dlatego stworzył imponujących rozmiarów dom, który jednak zamiast podziwu budzi śmiech.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en Wikimedia Commons/Clemens Stockner/CC BY-SA 3.0
Obok niemożliwych budynków i innych dzieł Erwina Wurma trudno przejść obojętnie. W rękach austriackiego artysty nawet zwykłe, dobrze znane rzeczy potrafią zmienić się w coś, co bawi, niepokoi lub po prostu zaskakuje. Przejdź do galerii i zobacz najciekawsze projekty Wurma.

Spis treści

Szalone budynki Erwina Wurma. Kim jest pomysłowy artysta?

Erwin Wurm urodził się w 1954 r. i pochodzi z Austrii. Jego dzieła zdobyły światową sławę i były prezentowane m.in.w wielu miastach Niemiec, Austrii oraz Francji, a w Polsce np. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Rzeźbiarz stał się nawet inspiracją dla jednego z teledysków zespołu Red Hot Chili Peppers – w teledysku do „Can't Stop” pojawiają się nawiązania do cyklu Wurma zatytułowanego „Jednominutowe rzeźby”.

Tym, co wyróżnia Wurma, jest poczucie humoru. Jego dzieła często są zabawne, dzięki czemu przyciągają wzrok i skłaniają do zatrzymania się na chwilę. Z tego powodu często są prezentowane w przestrzeni publicznej – na ulicach, placach czy mostach, gdzie przyciągają turystów oraz zwykłych przechodniów. Ale, jak przyznaje sam artysta, pod humorem kryje się czasem coś bardziej niepokojącego. Rzeźby takie jak absurdalnie wąski dom w pierwszej chwili mogą rozbawić, ale po dokładniejszym obejrzeniu mogą np. nasunąć myśl o tym, że z rzeczywistością coś jest nie tak.

Zobacz niezwykłe rzeźby Erwina Wurma:

Wurm udowadnia, że zwykłe rzeczy też mogą rozbawić lub zachwycić

Artysta z Austrii najchętniej tworzy zaskakujące wersje zwykłych przedmiotów: domów, samochodów, mebli czy ubrań. Celem często jest krytykowanie naszego przywiązania do dóbr materialnych i gromadzenia drogich przedmiotów wyłącznie w celu zaimponowania innym. Dobrym przykładem jest jego seria rzeźb przedstawiających „otyłe” samochody: ich niepraktyczne, absurdalne kształty mogą się kojarzyć np. z niepotrzebnymi rzeczami kupowanymi wyłącznie na pokaz.

Ale czasem w udziwnianiu zwykłych przedmiotów chodzi też o coś znacznie prostszego: o skłonienie nas do wyjścia poza myślowe schematy. Patrząc na ten sam obiekt czy miejsce po raz setny, często tak naprawdę już go nie widzimy – prześlizgujemy się tylko wzrokiem i idziemy dalej. Wurm zachęca nas, żebyśmy wyrwali się na chwilę z codzienności i spojrzeli na dom, samochód czy mebel z zupełnie innej strony. Może dostrzeżemy coś ciekawego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szalone budynki Erwina Wurma trzeba zobaczyć. Poznaj niezwykłe dzieła austriackiego artysty, w które aż trudno uwierzyć - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna