Szansa dla firm z małych miejscowości. Wykorzystaj potencjał turystyczny Polski Wschodniej

Materiał informacyjny BGK
Finansowanie dla firm z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka, to kolejna forma wsparcia branży turystycznej. Mimo sytuacji związanej z pandemią Polacy nie rezygnują z planowania urlopów. Z danych portali turystycznych, np. Nocowanie.pl wynika, że coraz częściej szukamy ciszy, spokoju i możliwości aktywnego spędzenia czasu, w pięknych okolicznościach przyrody. Doceniamy lasy, jeziora i niewielkie miejscowości, kosztem modnych dotąd, zatłoczonych kurortów.

BGK

Dlaczego warto inwestować w turystykę w Polsce Wschodniej?

Potrzebujemy odpoczynku od pandemicznej codzienności i związanego z tym stresu. Nie zapominając o ograniczeniach i rygorach, szukamy odosobnionych miejsc. Zamiast hotelu wolimy urokliwy domek letniskowy albo gospodarstwo turystyczne, gdzie gospodyni przywita domowym ciastem i opowie o najpiękniejszych zakątkach okolicy.

Miejsca z dala od miejskiego zgiełku znajdziemy od Warmii i Mazur, poprzez Podlasie i Lubelszczyznę, świętokrzyskie aż po Podkarpacie. Moda na spędzanie wakacji w kameralnych miasteczkach lub na wsiach Polski Wschodniej z każdym rokiem przybiera na sile! To potencjał, który warto wykorzystać.

Pomysł na biznes – czego chcą turyści?

Polska Wschodnia to pięć województw bogatych w atrakcje turystyczne, ze wspaniałymi walorami przyrodniczymi. Region zyskuje w oczach turystów z dziećmi. Świeże powietrze, bliskość natury, bezpieczeństwo. To cenią rodzice i wiedzą, że to szansa, by ich pociecha spędziła ciekawie czas. Dzieci bardzo często obserwują przyrodę i chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Zaciekawione, dopytują i wyciągają własne wnioski. Tak rozwija się jedna z najważniejszych typowych ludzkich cech: głód wiedzy, a także radość poznania. Kontakt w przyrodą, zwierzętami, wędrówki po górach czy lasach mogą więc być dla młodego turysty nie tylko frajdą, ale też rozwijającym doświadczeniem.

Turyści doceniają również możliwość wyjazdu na wakacje z psem. Najlepiej w spokojnym miejscu, z dużym zapleczem, gdzie pies będzie mógł się wybiegać. Może być to łąka, las, pagórki, okolice jeziora lub rzeki. Co ciekawe, pandemia jest czasem wzmożonego przygarniania psów. Świadczą o tym choćby dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że wielu Polaków w minionym roku zdecydowało się odwiedzić schroniska i hodowle zwierząt. Dziś Polacy chętnie wybierają na wakacje miejsca, gdzie mogą zabrać psiego towarzysza, traktowanego jak pełnoprawny członek rodziny.

BGK

Pomysł na biznes – Polacy pokochali rowery

Co jeszcze przyciąga turystów? Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo cieszy się coraz większą popularnością wśród osób lubiących aktywne spędzanie czasu. Długi szlak rowerowy prowadzi przez małe miejscowości, które wcześniej nie mogły cieszyć się wzmożonym ruchem turystycznym.

Finansowanie dla firm – pożyczka na rozwój turystyki

Wystarczy pomysł i pieniądze, by wykorzystać turystyczny potencjał drzemiący w Polsce Wschodniej. Jeśli pieniędzy brak, szansą na realizację wymarzonego biznesu jest znalezienie atrakcyjnego źródła finansowania. Takim jest pożyczka dla firm na rozwój turystyki, finansowana ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

To wsparcie finansowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z szeroko pojętej branży turystycznej. Finansowanie dla firm pomoże poszerzyć ofertę przedsiębiorstwa, podnieść jakość produktów i usług, a w trudnym czasie pandemii, może też pomóc opłacić bieżące wydatki związane z działalnością. Środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją zajmują się regionalne instytucje finansujące. Sukces leży w rękach przedsiębiorcy, o czym przekonały się już osoby, które zdecydowały się skorzystać z finansowania.

Przekonało nas bardzo niskie oprocentowanie i brak prowizji za udzielenie pożyczki. O tym, że można skorzystać z takiego produktu, dowiedziałam się od znajomych.opowiada Agnieszka Eliaszuk, współwłaścicielka „Sztuki Chleba i Wina”. – Usłyszałam, że ktoś skorzystał z rozwiązania, oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a dobre warunki wzbudziły moją ciekawość i chciałam to osobiście sprawdzić.– dodaje.

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” z 200 milionowym budżetem daje szansę przedsiębiorcom w woj. lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Firmy mogą przeznaczyć otrzymane środki np. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne.

Tak niskiego oprocentowania nie ma na rynku

Najwyższa kwota finansowania dla firm, jaką możemy uzyskać, to 500 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku kredytów rynkowych. Firma nie ponosi żadnych opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki. Ponadto jest możliwość karencji spłaty i skorzystania z wakacji kredytowych. To idealna opcja dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie turystycznym, ale też dla osób, które chcą rozwijać to, co już stworzyły. Z finansowania dla firm skorzystało dotąd ponad 600 firm.

BGK

Projekt finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Wideo

Materiał oryginalny: Szansa dla firm z małych miejscowości. Wykorzystaj potencjał turystyczny Polski Wschodniej - Kurier Poranny