Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko COVID-19. Nawet 3 tys. seniorów 70+ zaszczepi się w domach. Powstało pięć dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Podlaski NFZ wyłonił pięć dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących pacjentów w domach.
Podlaski NFZ wyłonił pięć dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących pacjentów w domach. Izolda Hukałowicz
Pięć dodatkowych mobilnych zespołów wspomoże stacjonarne punkty w szczepieniach przeciwko COVID-19 pacjentów w domach. Chodzi o osoby obłożnie chore, które nie mogą dotrzeć do punktów. Podlaski NFZ oszacował, że z szczepień w domach mogą skorzystać nawet 3 tys. pacjentów powyżej 70 roku życia.

Jak będą przebiegały szczepienia przeciwko COVID-19 w domach pacjentów? Obejrzyj!

W województwie podlaskim działa 256 stacjonarnych punktów szczepień. Jednak pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą stawić się w nich osobiście, którzy są obłożnie chorzy, mają możliwość skorzystać ze szczepień w domach. Te wykonywać będą zarówno punkty stacjonarne (np. przychodnie POZ), jak i dodatkowe mobilne zespoły szczepiące. W skali całego kraju powstało 117 takich dodatkowych mobilnych punktów, w województwie podlaskim - 5. Podlaski NFZ wyłonił chętne zespoły w ramach naboru za trzecim podejściem.

Mobilne świadczenia w naszym regionie realizować będą:

  • W subregionie białostockim (grupa powiatów: powiat siemiatycki, powiat hajnowski, powiat bielski, powiat moniecki, powiat sokólski, powiat białostocki, miasto Białystok) szczepieniami zajmą się Revita Centrum Medyczne oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
  • W subregionie łomżyńskim (grupa powiatów: powiat grajewski, powiat kolneński, powiat zambrowski, powiat wysokomazowiecki, powiat łomżyński, miasto Łomża) szczepić będą zespoły z Szpitala Ogólnego w Kolnie i Revita Centrum Medyczne.
  • Pacjenci z północy regionu (powiat augustowski, powiat sejneński, powiat suwalski, miasto Suwałki) będą szczepieni w domach przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach.

- Jest to lista otwarta. Będziemy przyglądać się, jak wygląda proces szczepień i gdyby okazało się, że w jakimś obszarze naszego województwa tych zespołów jest za mało, to powiększymy ich liczbę - mówiła podczas piątkowego spotkania z mediami Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dyszkiewicz podkreślała, że dodatkowe zespoły szczepiące nie będą zwalniały z obowiązku szczepień w domach punktów stacjonarnych, czyli np. przychodni POZ.

- Szczepienia w domach już się odbywają. Od 25 stycznia punkty populacyjne zaszczepiły ok. 200 pacjentów. Dodatkowe zespoły wyjazdowe zamówiły już swoje pule dawek i w najbliższych dniach zaczną szczepić - informuje Agata Dyszkiewicz. - Przed powołaniem dodatkowych zespołów mobilnych wysłaliśmy zapytania do punktów stacjonarnych o liczbę pacjentów obłożnie chorych, by móc zorientować się, jakie są potrzeby w tym zakresie. Oszacowaliśmy, że w skali województwa ok. 3 tys. pacjentów 70+ może wymagać zaszczepienia w domach.

Zarówno punkty stacjonarne, jak i dodatkowe zespoły wyjazdowe otrzymują identyczną stawkę za szczepienia w domach - 141 zł za wyjazd (niezależnie, czy szczepienie zostanie wykonane czy np. pacjent nie przejdzie kwalifikacji lekarskiej). Dla pacjentów szczepienia są bezpłatne.

- Do tej pory zrealizowaliśmy 45 szczepień w domach pacjentów - mówi Marzena Bednarczyk, koordynator ds. szczepień z Centrum Medycznego REVITA. - W tym tygodniu otrzymaliśmy dodatkową pulę 500 szczepionek Moderny, więc zapraszamy seniorów 70+, gdyż są jeszcze miejsca na niedzielę.

Mirosław Rybałtowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, zapewnia, że pogotowie jest kadrowo przygotowane do szczepień w domach.

- Oprócz szczepień w ramach dodatkowego zespołu wyjazdowego, szczepimy też pacjentów w punkcie stacjonarnym przy ul. Poleskiej 89 - informuje Rybałtowski. - Otrzymujemy 30 dawek w ramach szczepień pierwszą dawką oraz 30 w ramach szczepień drugą dawką. Dodatkowy zespół mobilny otrzyma swoją pulę szczepionek. W tej chwili pojawiły się problemy, gdyż szczepionki nie dojeżdżają na czas i musimy przesuwać szczepienia.

Jak skorzystać z mobilnego punktu szczepień?

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień trzeba zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych. Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza lub pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Jeśli lekarz potwierdzi, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień. Lekarz może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.

Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.
Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciwko COVID-19. Nawet 3 tys. seniorów 70+ zaszczepi się w domach. Powstało pięć dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna