Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienie przeciw COVID-19 nie zwalnia z kwarantanny, kiedy ktoś w domu zachoruje. Trzeba mieć negatywny wynik testu

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Choć nowe przepisy dotyczące kwarantanny weszły w życie w połowie grudnia 2021 roku, to wielu zaszczepionych decyzje wydawane przez sanepid nadal zaskakują.
Choć nowe przepisy dotyczące kwarantanny weszły w życie w połowie grudnia 2021 roku, to wielu zaszczepionych decyzje wydawane przez sanepid nadal zaskakują. pixabay
Zaszczepienie się przeciw COVID-19 nie zwalnia już z kwarantanny, jeśli mieszkamy z zakażonym koronawirusem. Przepisy zmieniły się już w połowie grudnia, ale wciąż niewiele osób o tym wie. „Trzy tygodnie temu przyjąłem dawkę przypominającą preparatu przeciw COVID-19. Żona – choć również jest zaszczepiona – zachorowała. Byłem bardzo zdziwiony, kiedy skontaktował się ze mną sanepid, żeby nałożyć na mnie kwarantannę” – nie kryje rozczarowania na jednej z grup na Facebooku internauta.

Choć nowe przepisy dotyczące kwarantanny weszły w życie w połowie grudnia 2021 roku, to wielu zaszczepionych decyzje wydawane przez sanepid nadal zaskakują.

Pan Michał jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Bardzo zdziwił się, kiedy po zachorowaniu żony skontaktował się z nim sanepid, żeby nałożyć na niego kwarantannę. „Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że jeśli wykonam test, a wynik będzie ujemny, zostanę z kwarantanny zwolniony. W kolejnych dniach już się od żony nie zakażę?” – pyta retorycznie na jednej z grup na Facebooku.

Szczepienie nie zwalnia z kwarantanny, gdy choruje domownik. Chyba że...

Wyjaśniamy. Od 15 grudnia 2021 roku obowiązują nowe przepisy, w myśl, których ozdrowieńcy i zaszczepieni, w razie zachorowania na COVID-19 jednego z domowników, automatycznie kierowani są na kwarantannę. Zwolnić z niej może ich dopiero negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Skierowanie na badanie można otrzymać od lekarza albo samodzielnie je wygenerować na Internetowym Koncie Pacjenta.

Test można wykonać w każdej chwili. Nie ma bowiem obowiązku odczekania 8 dni od zachorowania jednego z domowników. Choć eksperci o wprowadzenie takiej siedmiodniowej kwarantanny apelowali. Tłumaczą, że do zarażenia się dochodzi raczej po 5–7 dniach.

Jeśli z kolei wynik badania na obecność koronawirusa będzie pozytywny, pacjenta z automatu obowiązuje izolacja. U chorych bezobjawowych izolacja trwa 10 dni, a u objawowych co najmniej 13 dni.

Ile trwa kwarantanna?

Kwarantanna trwa od 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19 lub 14 dni wzwyż. Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, domownicy zamieszkujący z osobą na kwarantannie nie podlegają jej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna