Niektóre złote monety liczą sobie nawet do 400 lat. Szczęśliwi znalazcy, których nazwiska nie ujawniono, natknęli się na wypełniony po brzegi złotymi monetami garnek, gdy zdecydowali się na wymianę kuchennej podłogi w swojej nieruchomości. Skarb to 264 monety i był zakopany ok. 20 cm pod betonową podłogą. Wartość znaleziska jest przez znawców wyceniana na przeszło 250 tysięcy funtów.
Znaleźli złoty skarb pod podłogą. Nie był potrzebny detektor metali
Zaskoczona para mieszka w miejscu znalezienia skarbu od ponad 10 lat. W pierwszej chwili błyszczące znalezisko wzięli za fragment elektrycznego kabla. Po bliższych oględzinach okazało się, że ceramiczne naczynie - rozmiarów przypominających puszkę po napojach - jest w istocie skarbonką. Najstarsze ze znalezionych monet datowane są na rok 1610, natomiast najmłodsze spośród nich pochodzą z 1727 roku. Widnieją na nich między innymi wizerunki królów Jakuba I, Karola I oraz Jerzego I.
Znalezisko zostało na miejscu wycenione przez londyńskich ekspertów z domu aukcyjnego Spink&Son. Co ciekawe, sam fakt znalezienia monet miał miejsce w lipcu 2019 roku. Znalazcy dopełnili już formalności związanych z odkryciem, dzięki czemu skarb może trafić już na aukcję.
Znaleźli złoty skarb pod podłogą. Do kogo należał?
Dochodzenie mające wykazać pochodzenie skarbu ujawniło, że należał on do zamożnej i wpływowej kupieckiej rodziny Fernley-Maisters, pochodzącej z Hull. Rodzina Maister trudniła się importem oraz eksportem rud żelaza, drewna oraz węgla. Przedstawiciele ostatniego pokolenia Maisterów należeli do stronnictwa wigów i zaliczali się do członków parlamentu na początku osiemnastego wieku.
Monety zostały zgromadzone za życia Josepha Fernleya i jego żony Sarah Maister. Joseph Fernley zmarł w 1725 roku i pozostawił w posiadłości w Ellerby żonę, która mieszkała tam do końca swojego życia. Zmarła w wieku 80 lat w 1745 roku. Nierozwiązaną zagadką pozostaje pytanie, dlaczego w okresie funkcjonowania banków właściciel skarbu zdecydował się na ukrycie go pod podłogą posiadłości?
Znaleźli złoty skarb pod podłogą. Najcenniejsze okazy
Najcenniejszym z numizmatów jest gwinea z roku 1720 z wizerunkiem króla Jerzego I, na której widnieje rzadki błąd menniczy. Źle wybita moneta nie posiada awersu w postaci wizerunku króla - po obu jej stronach wybity jest rewers. Licytatorzy spodziewają się, że jej zostanie sprzedana nawet za cztery tysiące funtów - ok. 22 tys. zł.
To niejedyny artefakt ze zbioru dotknięty błędem. Na gwinei z 1675 roku z wizerunkiem Karola II utrwalony jest błąd w pisowni. Imię króla zapisane po łacinie widnieje na niej jako CRAOLVS zamiast CAROLVS. Numizmat wycenia się na półtora tysiąca funtów.
Znaleźli złoty skarb pod podłogą. Licytacja wielkim wydarzeniem
George Edmund, jeden z licytatorów, ocenia odkrycie jako fascynujące i wysokiej wagi. Po pierwsze dlatego, że to jedno z największych tego rodzaju znalezisk archeologicznych w Wielkiej Brytanii. Po drugie - brytyjskie złote monety pochodzące z tego rodzaju odkryć bardzo rzadko trafiają na rynek.
"Skarb z Ellerby" zostanie sprzedany w październiku.
rs
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?