Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczuczyn. Trwa remont zespołu poklasztornego o. Pijarów. Zobacz jak się zmienia (zdjęcia)

PG
Wykonane zostały już wszystkie instalacje i tynki oraz zamontowano nowe okna. Inwestycja pochłonie ok. 5 mln złotych.
Wykonane zostały już wszystkie instalacje i tynki oraz zamontowano nowe okna. Inwestycja pochłonie ok. 5 mln złotych. Artur Kuczyński
Trwają prace remontowe przy kompleksie klasztornym o. Pijarów w Szuczynie. Ponad 300-letni budynek odzyskuje dawny blask.

Wykonane zostały już wszystkie instalacje i tynki oraz zamontowano nowe okna. Inwestycja pochłonie ok. 5 mln złotych.
- Wykonując pracę na budynkach poklasztornych dbamy o to, by zachować jak najwięcej z oryginału - mówi Artur Kuczyński, burmistrz Szczuczyna. Co jakiś czas publikuje on w sieci zdjęcia z placu budowy.
Jak zapewnia o tym, jak bardzo zaawansowane są prace mieszkańcy i zainteresowani będą mogli się przekonać wkrótce. Po świętach planowany jest kolejny dzień otwarty.
Do tej pory udało się zabezpieczyć całą konstrukcję drewnianą przeciwpożarowo. w piwnicach pojawiły się posadzki, które ułatwiają, a nawet umożliwiają normalne użytkowanie ich. Prowadzone są też duże pracy na zewnątrz budynku - przede wszystkim zewnętrzne ściany pozbawione zostały warstwy tynków. Jak się okazuje nie były już oryginalne, a miejscami nakładano jedne na drugie.
- Teraz będzie według oryginalnej receptury. Bez łat, mega pęknięć i krzywizn - dodaje Kuczyński. Całość ma być gotowa w 2019 roku.

Zobacz też Szczuczyn. Wkrótce rozpoczną budowę targu lokalnego. Inwestycja powstanie na działkach przy ulicy Szpitalnej i Kościelnej

Klasztor barokowy zakonu Pijarów budowany był w latach 1697 – 1711 według projektu Józefa Pioli. Natomiast budowę prowadził Józef II Fontana. Całość została ufundowana przez Stanisława Antoniego Szczuka, założyciela miasta i króla Jana III Sobieskiego na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem. W jego skład wchodzi kościół p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny, klasztor oraz kolegium, w którym było miejsce dla 300 uczniów. Pijarzy opuścili klasztor w 1805 roku, a od 1889 roku jest tu kościół parafialny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna