Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefowie ODR-ów zapoznawali się z nowymi zadaniami, jest wśród nich walka z ASF

Redakcja
Szefowie ODR-ów zapoznawali się z nowymi zadaniami, jest wśród nich walka z ASFDyrektorom ODR-ów zostało nakreślonych siedem priorytetów. M.in. jest to upowszechnianie wiedzy dotyczącej zwalczania ASF
Szefowie ODR-ów zapoznawali się z nowymi zadaniami, jest wśród nich walka z ASFDyrektorom ODR-ów zostało nakreślonych siedem priorytetów. M.in. jest to upowszechnianie wiedzy dotyczącej zwalczania ASF MRiRW
Nowi dyrektorzy ODR-ów spotkali się w minionym tygodniu z wiceministerem rolnictwa, by poznać nowe zadania stawiane przed nimi. Przypomnijmy, że od 20 sierpnia wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR) podlegają ministrowi rolnictwa, a nie samorządom wojewódzkim. Nowym dyrektorom ODR-ów w minionym tygodniu wytyczono nowe zadania. Spotkali się oni z wiceministrem Ryszardem Zarudzkim. Jakie zadania stoją przed doradztwem rolniczym?

– Nadal musimy służyć rolnikom, kreować politykę rolną rządu polskiego, ale także wspólną politykę UE – mówi Tadeusz Markowski, zastępca dyrektora PODR w Szepietowie.

– Zostało nakreślonych siedem priorytetów. Musimy położyć większy nacisk, szczególnie w naszym województwie, na upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania oraz zwalczania ASF, bioasekuracji - dodaje.

 

Tłumaczy, że będą organizowane szkolenia, przynajmniej po kilka w każdym powiecie. Będą zapraszani na nie także powiatowi lekarze weterynarii.

Kolejny cel to upowszechnianie wiedzy na temat systemów wsparcia bezpośredniego. To zawsze było priorytetem  w PODR i w tej kwestii nic się nie zmieni. Teraz będzie on przygotować rolników na zmiany, które nastąpią w płatnościach bezpośrednich za 2017 rok – m.in. zmniejszenie liczby krów, do których przysługują dopłaty, zmiany w płatnościach do owoców miękkich (będą przysługiwały tylko do truskawek), zróżnicowanie płatności do roślin bobowatych (inna do grubonasiennych – na ziarno, a inna do drobnonasiennych).

Następnym priorytetem będzie wsparcie wdrażania PROW 2014-2020. PODR nadal będzie informować rolników o działaniach, które będą w najbliższym czasie ruszały, doradzać, szkolić. Bardzo dużo poddziałań będzie ruszało w pierwszym kwartale 2017 r.

– Będziemy organizować szkolenia dla rolników, by ich do tego przygotować  – podkreśla Tadeusz Markowski.

Do priorytetów należy też zaliczyć programy rolnośrodowiskowe. Doradcy będą zachęcać rolników do korzystania z nich. Ważne miejsce będą zajmowały OZE (odnawialne źródła energii) oraz działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i pozarolniczych funkcji wsi, bezpieczeństwo żywności, innowacje w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Podczas spotkania w ministerstwie prezentację na ten temat miała Aneta Drobek z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, koordynator wojewódzki Sieci Innowacji Rolniczych (SIR). Omawiała SIR funkcjonującą przy PODR w Szepietowie. 

– W dalszym ciągu będziemy pracować nad innowacjami – zapewnia zastępca dyrektora PODR w Szepietowie. – Naszym zadaniem jest poszukanie instytutów naukowych i producentów, by utworzyć grupę operacyjną, która zajmie się innowacjami na naszym terenie.

 

Są na to duże pieniądze – w sumie około 12 mln zł.

– Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się stworzyć jedną lub dwie grupy operacyjne – podkreśla Tadeusz Markowski. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna