Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szepietowo. Podlaski Dzień Kukurydzy. Warto tu przyjechać po fachową wiedzę

Barbara Kociakowska [email protected]
Podlascy rolnicy zawsze bardzo chętnie oglądają pokazy maszyn do zbioru i uprawy kukurydzy. W tym roku będą mogli porównać m.in. prace trzech sieczkarni.
Podlascy rolnicy zawsze bardzo chętnie oglądają pokazy maszyn do zbioru i uprawy kukurydzy. W tym roku będą mogli porównać m.in. prace trzech sieczkarni. A. Zgiet
Interesująco zapowiada się najbliższy Podlaski Dzień Kukurydzy. Nie zabraknie ciekawych pokazów i prezentacji. Rolnicy będą mogli zdobyć szereg cennych wskazówek.

Zdobytą wiedzę podlascy gospodarze z pewnością wykorzystają w praktyce - np. wybierając w przyszłym roku odmiany kukurydzy czy sporządzając kiszonki dla bydła.

W tym roku pole kukurydzy zostało podzielone na kilka części. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy, założyli kolekcję 110 odmian kukurydzy oferowanych przez 19 firm nasiennych. Podczas kukurydzianego święta gospodarze będą mogli porównać wszystkie odmiany mieszańców kukurydzy. Oczywiście będą mieli też możliwość zadawania pytań i dyskusji z przedstawicielami poszczególnych firm nasiennych.

Kolejną część pola kukurydzy zajmują Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) Kukurydzy z udziałem 13 odmian przeznaczonych do zbioru na kiszonkę. PDO posłuży do oceny plonowania poszczególnych odmian w warunkach północno-wschodniej Polski (jest to ważne, gdyż nasz region ma znacznie surowszy klimat, co jest szczególnie istotne w przypadku upraw kukurydzy).

Jak co roku, część kukurydzianych upraw przeznaczona zostanie do przeprowadzenia pokazu zbioru kukurydzy na kiszonkę oraz pokazu pracy maszyn uprawowych. W tym roku w pokazie weźmie udział 30 firm, które zaprezentują sprzęt do zbioru kukurydzy i sprzęt uprawowy (będzie można porównać 3 sieczkarnie oraz maszyny uprawowe) .

W tym roku nowością będzie prezentowane przez firmę Pioneer mobilne laboratorium (tzw. SILAB), które od razu będzie prowadziło analizy zebranego ziarna.
- Jeśli kukurydza nie będzie mieć dojrzałości omłotowej, zostanie zebrana na sianokiszonkę - tłumaczy Ryszard Wojciechowski z firmy Pioneer. - Od razu można będzie porównać, jaką wartość energetyczną ma każda odmiana.

Będzie można też poznać - niezwykle istotne dla farmerów - parametry, takie jak stopień rozdrobnienia ziarna oraz ubicia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna