MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szepietowo. Trwają Wiosenne Targi Ogrodnicze 2022. Pierwszego dnia dopisała pogoda i frekwencja [zdjęcia]

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Wideo
od 16 lat
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią powróciły targi ogrodnicze, organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie . W jednym miejscu można znaleźć unikatowe nasadzenia, ale i zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w budownictwie wiejskim. Będą trwały dwa dni, ale już pierwszego przyciągnęły tłumy.

Już w lutym odbieraliśmy telefony od wystawców, którzy dopytywali się o te targi, bo mieliśmy je w planach na ten rok. W styczniu, w lutym podchodziliśmy jednak do nich z pewną dozą nieśmiałości, obawiając się pandemii koronawirusa. Obostrzenia zostały zniesione, a na terenach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mamy ponad 200 stoisk, na których prezentuje się 110 wystawców materiału szkółkarskiego, nasadzeń, nasion, wszystkiego, co potrzebne do założenia ogrodów, sadów, warzywników, ale i kilkadziesiąt stoisk z rękodziełem - mówi Wojciech Mojkowski, dyrektor PODR w Szepietowie.

Szepietowo. Trwają Wiosenne Targi Ogrodnicze

Swoje stoiska przygotowały także Koła Gospodyń Wiejskich, instytucje związane z rolnictwem oraz szkoły rolnicze z województwa podlaskiego. Tradycyjnie już oprócz możliwości zapoznania się z ofertą handlową wystawców, można było wzbogacić swoją wiedzę, dzięki poradom udzielanym przez sprzedawców oraz specjalistów PODR Szepietowo.

- Przyjeżdżamy co roku, bo panuje tu miła atmosfera, a zainteresowanie jest duże. Prowadzimy rośliny rzadkie i wiele ludzi tutaj pyta o takie kolekcjonerskie okazy - mówi Urszula Dyrek, która wraz z mężem prowadzi szkółkę "Bylinowy Ogród", a przyjechała aż z Nowego Sącza.

Tegoroczne Wiosenne Targi Ogrodnicze połączone zostały z Podlaskimi Targami Odnawialnych Źródeł Energii i Budownictwa Wiejskiego.

- OZE to temat jak najbardziej na czasie, bo dużo się dzieje w tym zakresie, są i środki państwowe i unijne na tego typu inwestycje i jest to na pewno temat przyszłości. Hasła są wszystkim znane, ale chcieliśmy, by odwiedzający mogli zaczerpnąć szczegółowej, fachowej wiedzy- mówi Mojkowski.

A Marcin Krysiński z firmy Elsolar przyznaje, że zainteresowanie odwiedzających fotowoltaiką jest spore.

- Ludzie mają obawy, czy to się nie zapali, czy to bezpieczne i oczywiście czy to się zwróci. W tamtym roku zakładaliśmy, że koszt instalacji 10 KW zwraca się nam po 7 latach, przy obecnych cenach prądu zwraca się już po 4 latach - mówi Krysiński.

Wiosenne Targi Ogrodnicze to okazja dla wszystkich miłośników pracy w sadzie i ogrodzie, do zapoznania się z nowymi trendami panującymi w ogrodnictwie, zakupów na rozpoczynający się sezon, ale nie tylko. W programie ponadto przewidziano również interesujące wykłady i konferencje np.: „Prowadzenie księgowości KGW w „Nowym Ładzie” czy „Aktualne wyzwania w gospodarce pasiecznej”.

A żeby sezon wystawowy upłynął w miłej atmosferze, organizatorzy przygotowali dla odwiedzających konkursy i pokazy wyrabiania ozdób wielkanocnych: tradycyjnej palmy wielkanocnej oraz pisanki metodą quillingu. Wśród atrakcji nie zabrakło degustacji serów wytwarzanych w przetwórni PODR Szepietowo, pokazu królików rasowych oraz konkursów, a także konkursu dla wystawców. W niedzielę, 10 kwietnia, wybrany zostanie Hit Targów, Najatrakcyjniejsze Stoisko, Najatrakcyjniejsze stoisko KGW, oraz Najbogatsza Oferta.

PROGRAM na niedzielę 10 kwietnia
10.00 - Otwarcie – dzień II „Wiosennych Targów Ogrodniczych, Podlaskich Targów Odnawialnych Źródeł Energii i Budownictwa Wiejskiego” – Wojciech Mojkowski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (scena, tereny wystawowe)
10.00 - „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” (tereny wystawowe, namiot Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku)
10.15 - Konferencja – Aktualne wyzwania w gospodarce pasiecznej – Artur Arszułowicz (budynek główny PODR, sala nr 4)
10.30 - Konkurs - Zgadnij co to za roślina? – Joanna Czarkowska, PODR Szepietowo (godz. 10.30 – 12.00 lub do wyczerpania nagród, namiot PODR, tereny wystawowe)
11.00 - Promocja programu eDWIN - „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin” (godz. 11.00-13.00, namiot PODR, tereny wystawowe)
11.00 - Pokaz – wykonywanie ozdób wielkanocnych (godz.11.00-13.00, namiot PODR, tereny
wystawowe)
- Tradycyjna palma wielkanocna – Joanna Czarkowska, PODR Szepietowo
- Pisanka metodą quillingu – Bożena Radziszewska, PZDR Siemiatycze

12.15 Wykład – Prowadzenie księgowości KGW w „Nowym Ładzie” – Ewa Wilczyńska, KGW „Łapiczanki” (budynek główny PODR, sala nr 4)
13.00 Rozstrzygniecie konkursów: Hit Targów, Najatrakcyjniejsze Stoisko, Najatrakcyjniejsze stoisko KGW, Najbogatsza Oferta
(scena, tereny wystawowe)
13.45 Prezentacja – Program „Profilaktyka 40 PLUS” – Dorota Półtorak, PODR Szepietowo (budynek główny PODR, sala nr 4)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna