Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześcioro "Świadków Historii" z Podlaskiego nagrodzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczysta gala odbyła się w Białymstoku (wideo)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pałac Branickich, Aula Magna: gala wręczenia nagród honorowych białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii" - prezes dr Karol Nawrocki
Pałac Branickich, Aula Magna: gala wręczenia nagród honorowych białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii" - prezes dr Karol Nawrocki Andrzej Matys
W Auli Magna Pałacu Branickich prezes IPN dr Karol Nawrocki wręczył w środę (18.01) nagrody honorowe Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii". Wśród tegorocznych laureatów są osoby, jednostki wojskowe i towarzystwa naukowe z Suwałk, Białegostoku, Giżycka, Olmont i Lipska nad Biebrzą.

Inicjatorem i pomysłodawcą nagrody honorowej "Świadek Historii" jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku . Pierwsza gala przyznania nagród odbyła się w 2009 roku.

- Czymże jest historia? Wiemy, że jest nauczycielką życia, ale też nauczycielką śmierci. Jest źródłem prawd, dla wielu drogą do prognozowania i budowania lepszej przyszłości. Ale przede wszystkim historia jest światem, którego już nie ma. I dlatego potrzebni są nam świadkowie, bo mówią o świecie, którego już nie ma. Głosem bohaterów, którzy mieli zostać zapomniani. Gdy patrzę na laureatów kolejnej nagrody IPN „Świadek Historii” wiem, że dzisiaj świadectwo jest prawdą. Jesteście świadkami historii, ludźmi, którzy mówią prawdę o polskiej historii - mówił w środę do laureatów dr Karol Nawrocki.

ZOBACZ WIDEO**źródło TVP3 Białystok**

od 16 lat

Medale otrzymują osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności edukacyjnej i naukowej. Przyznawana nagroda ma charakter honorowy.

Czytaj również:

W ostatniej edycji do konkursu zostało zgłoszonych 30 osób i instytucji. Z tego grona, pod koniec grudnia zeszłego roku kapituła wyłoniła sześcioro laureatów. Zostali nimi:

  • Barbara Sokólska ze Związku Sybiraków,
  • ks. Waldemar Sawicki, proboszcz z parafii w Lipsku,
  • Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe,
  • I Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,
  • Jan Litwińczuk, założyciel Stowarzyszenia Olmonty (m.in. kultywuje tradycje patriotyczne i upamiętnia ważne wydarzenia i postaci z historii regionu oraz organizuje uroczystości rocznicowe
  • Adam Mariusz Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego (m.in. inicjator uroczystości ku pamięci zesłańców syberyjskich i powstańców styczniowych).

- Oto 83 lata temu zostałam wraz z rodziną wysłana przez Stalina na Syberię, po to żeby tam zginąć. Na zagładę, ale przeżyliśmy. Po modlitwach, po trudach i znoju, po sześciu latach i dwóch miesiącach marzeń, trudów i znoju wróciliśmy do Polski. Przeżyliśmy po to, żeby został ślad i żeby o wszystkim dowiedział się świat – powiedziała Barbara Sokólska, która jako 4-tygodniowe niemowlę wraz z rodziną została zesłana do Kazachstanu. Od wielu lat prowadzi działania, które upamiętniają losy osób wywiezionych do Związku Sowieckiego.

Czytaj również:

W uroczystości w Pałacu Branickich, oprócz rodzin, przyjaciół i znajomych laureatów uczestniczyli także: wiceminister nauki i edukacji Dariusz Piontkowski, senator PiS Marek Komorowski, posłowie PiS Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko oraz przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, administracji i samorządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna