Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły nauki jazdy ciągle mają kryzys i walczą o kursantów

(azda)
Podlaskie WORD-y na kolejki nie narzekają, na egzamin można zarejestrować już na następny dzień.
Podlaskie WORD-y na kolejki nie narzekają, na egzamin można zarejestrować już na następny dzień. Anatol Chomicz
Chętnych do zdawania prawka zbyt wielu nie ma. WORD-y świecą pustkami.

Kursantów jest trochę więcej niż wiosną rok temu, ale zdecydowanie mniej niż w 2012 roku - przyznaje Cezary Suchowierski z białostockiej szkoły nauki jazdy Rock&Roll.

Szkoły nauki jazdy prześcigają się w ich kuszeniu. - Nie ukrywam, że główną rolę odgrywa tu cena - mówi Suchowierski. - Kiedyś , gdy oferowałem kilka dodatkowych usług np. bezpłatną jazdę na placu WORD i mogłem pochwalić się wysoką zdawalnością, toi kursantów miałem dużo mniej niż teraz, gdy obniżyłem cenę, a zrezygnowałem z dodatkowych usług.

Dodaje jednak, że kursanci przy wyborze szkoły kierują się także z statystykami zdawalności i odległością ośrodka od ich domu.
- Obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować - uspokaja Andrzej Daniszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku. - Zdawalność egzaminów jest coraz wyższa i przybywa chętnych do zdawania egzaminów.

Dyrektor przyznaje jednak, że kolejek w WORD nie ma. - Bez problemu można zapisać się na egzamin już następnego dnia i w jednym dniu zdawać zarówno praktykę jak i teorię - dodaje. W tym roku (do połowy marca) w białostockim WORD odbyło się ponad 2,5 tysiąca egzaminów teoretycznych na kat. B i ponad 2,6 praktycznych. Poziom zdawalności tych pierwszych wynosi 40 procent, drugich 34 proc. Nieco lepsze statystyki ma WORD w Suwałkach. Tam zdawalność teorii wyniosła 41,6 proc., a praktyki 46 proc. Do egzaminów tych przystąpiło tam po około 1,5 tys. osób.

W ubiegłym roku zdawalność w Białymstoku i Suwałkach wynosiła ok. 49 proc.). Do egzaminów teoretycznych w białostockim WORD przystąpiło wówczas 14,4 tys. osób. To mało w porównaniu z 2012 roku, w którym odbyło się ponad 18 tysięcy egzaminów, a zdawalność sięgała 76,5 proc. W latach poprzednich egzaminów tych było o parę tysięcy mniej, ale zdawalność była jeszcze wyższa.

W Suwałkach w 2013 roku odbyło się niespełna 9,4 tys. egzaminów teoretycznych, a zdawalność wynosiła 49,6 proc. Tu także widać spadek. W 2012 roku było ponad 11,5 tys. egzaminów teoretycznych, a zdawalność wyniosła aż 75,6 proc.

Zmiany zasad zdawania prawa jazdy nie odbiły się natomiast na zdawalności egzaminów praktycznych. W Białymstoku ich liczba co prawda zmalała o prawie 10 tys. tysięcy, ale prawie co trzeci egzamin kończył się pozytywnie. W Suwałkach liczba egzaminów zmalała o kilka tysięcy, ale zdawalność wręcz się poprawiła i przekroczyła 41 proc. (wcześniej wynosiła ok. 39 proc.)

Podobna sytuacja jest także w Łomży.

- Nie możemy przedstawić konkretnych statystyk, bo właśnie zmieniliśmy nasz system komputerowy, ale faktycznie widać u nas spadek liczby osób przystępujących do egzaminów oraz mniejszą zdawalność - mówi Cezary Kisiel zastępca dyrektora WORD w Łomży. - Zazwyczaj wiosną zdających przybywa, ale w tym roku tego nie odczuliśmy.

1 kwietnia białostocki WORD planuje rozpoczęcie sezonu motocyklowego oraz wznowionie egzaminów na kategorię A i pokrewne. Z tej okazji pracownicy ośrodka razem z policją przygotowali mnóstwo atrakcji. Od godz. 16 zaplanowano mnóstwo konkursów z nagrodami oraz pokazów. M.in. będzie można obejrzeć pokaz zdawania egzaminu na motocyklu. Posiadacze motocykli będą mogli także spróbować swoich sił na placu manewrowym. Sprawdzić się będą mogli także miłośnicy czterech kółek.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna