Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły wdrażają dzienniki elektroniczne. Teraz oceny są w "necie"

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
– E-dziennik ułatwia nam organizację pracy na lekcjach – mówią Andrzej Stec (z lewej) i Jan Kraiński, nauczyciele informatyki z Gimnazjum w Piątnicy
– E-dziennik ułatwia nam organizację pracy na lekcjach – mówią Andrzej Stec (z lewej) i Jan Kraiński, nauczyciele informatyki z Gimnazjum w Piątnicy A. Charkiewicz
Rodzice już nie muszą odwiedzać nauczyciela, żeby sprawdzić postępy dziecka w nauce. Wystarczy, że zalogują się do specjalnego serwisu.

Papierowe dzienniki odejdą do lamusa? Jeszcze nieprędko. Jednak niektóre szkoły z naszego regionu mają już nowoczesne, elektroniczne dzienniki. Na ich wprowadzenie zdecydował się właśnie Zespół Szkół nr 2 w Grajewie. Za kilka miesięcy pojawią się także w III LO i "wecie" w Łomży.

Wystarczy jedno kliknięcie
- Mamy taki dziennik już od czterech lat. Tych tradycyjnych już nie prowadzimy - mówi Artur Wierzbowski, dyrektor Gimnazjum w Piątnicy.

Teraz wszystkie oceny uczniów, frekwencja oraz uwagi wpisywane są do specjalnej witryny. Każdy uczeń i nauczyciel posiada swoje własne konto. Dzięki temu rodzice nie muszą spotykać się z nauczycielami, by poznać wyniki w nauce swoich pociech. Wystarczy zalogować się do systemu z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

- Nauczyciele umieszczają w systemie także program zajęć. Są w nim dane osobowe i kontaktowe uczniów. Możemy z niego wysłać wiadomość do rodziców. Ogranicza to prace papierkowe - dodaje Wierzbowski.

Stały dostęp do ocen i uwag o uczniach mobilizuje ich także do pracy. Nauczyciele cieszą się, że nie muszą nosić ze sobą starych dzienników. Szkoły starają się odpowiadać na potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli.

- Trzeba się rozwijać. To także podoba się młodym ludziom - tłumaczy Anna Izabela Mikucka, wicedyrektorka ZS nr 2 w Grajewie.

A gdy nie ma prądu...
- Możemy te dzienniki też drukować - uspokaja Wierzbowski.
W Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży oprócz e-dziennika są jeszcze te tradycyjne. Dyrektorzy zapewniają też, że wszystkie dane zamieszczane w serwisie są bezpieczne, a firmy, które zakładają te programy jednocześnie je administrują.

Warunkiem wdrożenia przez szkołę elektronicznego dziennika jest posiadanie komputerów i łącza internetowego. Najlepiej, żeby komputer znajdował się w każdej sali. To jednak generuje koszty, dlatego nie każda szkoła zmienia dzienniki.
- Same komputery to wydatek rzędu 50 tysięcy złotych - mówi Grażyna Chodnicka, dyrektorka III LO w Łomży.

Zebrania. Mają sens?
W piątnickim Gimnazjum frekwencja rodziców na wywiadówkach spadła o 10 proc.
- To naprawdę jest niewiele. Rodzice świadomi, którym zależy na nauce uczniów zawsze przyjdą na zebranie - mówi dyrektor.
Rodzice powinni odwiedzać szkoły i rozmawiać z nauczycielami o tym, co wyczytają z dziennika elektronicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna