Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły z terenów przygranicznych będą mogły przejść na nauczanie zdalne

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło reagować na napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Dyrektorzy szkół na terenach objętych stanem wyjątkowym, będą mogli podjąć decyzję o przejściu na zdalny tryb nauki.

W poniedziałek (8 listopada) w mediach pojawiła się informacja o dużej grupie migrantów, zmierzającej w kierunku granicy Białorusi z Polską. We wtorkowy wieczór kilkudziesięciu osobom udało się sforsować ogrodzenie w okolicach Krynek i Białowieży i dostać na terytorium naszego kraju.

Ta napięta sytuacja na granicy spowodowała, że dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźnicy jeszcze w poniedziałek zarządziła w placówce dni dyrektorskie. Uczniowie nie pojawili się w szkole we wtorek i środę (9 i 10 listopada). Zostaną w domach także w piątek (12 listopada).

- W sytuacji w której służby pilnują naszej granicy, nie ma żadnego zagrożenia. Jednak rozumiemy, że gdy tysiące migrantów próbuje nagle przejść granicę, mieszkańcy i dyrekcja niepokoją się o swoje bezpieczeństwo - mówi Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji. - Szkoła w Kuźnicy jest kilkaset metrów od przejścia granicznego. Podobna sytuacja jest w Nowym Dworze i w kilku innych miejscowościach...

Dlatego też resort edukacji zdecydował się na wydanie specjalnego rozporządzenia. Trafiło ono do kuratorów w środę (10 listopada).

- Będzie można na spokojnie zawiesić zajęcia, aby dzieci mogły być w domu i czuć się bezpiecznie - dodaje wiceminister.

Rozporządzenie dotyczy dziewięciu powiatów, z czego sześć to powiaty w województwie podlaskim: augustowski, białostocki, hajnowski, sejneński, siemiatycki i sokólski.

- Dyrektorzy szkół w tych powiatach, za zgodą organu prowadzącego oraz organu nadzorującego, czyli kuratora oświaty, będą mogli zawiesić zajęcia dla całej szkoły, bądź dla poszczególnych klas czy oddziałów - tłumaczy Małgorzata Palanis, rzecznik Podlaskiego Kuratorium Oświaty.

Uczniowie podobnie jak w przypadku wykrycia w placówkach zakażeń koronawirusem, przejdą wtedy na nauczanie zdalne.

Rozporządzenie obowiązuje do 30 listopada 2021 r.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoły z terenów przygranicznych będą mogły przejść na nauczanie zdalne - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna