Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak rowerowy Tyzenhauza liczy prawie 60 km. To nowa atrakcja dla mieszkańców Podlasia

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Szlak rowerowy Tyzenhausa został otwarty 20 lipca w Sokółce. W inauguracyjnym rajdzie wzięli udział turyści z całej Polski. W ramach transgranicznego projektu powstaną także nowe centra kulturalne w Sokółce i Grodnie.
Szlak rowerowy Tyzenhausa został otwarty 20 lipca w Sokółce. W inauguracyjnym rajdzie wzięli udział turyści z całej Polski. W ramach transgranicznego projektu powstaną także nowe centra kulturalne w Sokółce i Grodnie. Materiały prasowe/sokolka.pl
Transgraniczna trasa rowerowa prowadzi z Sokółki do Grodna, przez przejście graniczne Kuźnica Białostocka–Bruzgi. Utworzenie szlaku jest częścią większego projektu unijnego. W przyszłości powstaną także nowe kulturalne ośrodki w Sokółce i Grodnie.

Otwarcie nowego szlaku rowerowego miało miejsce 20 lipca w Sokółce. W inauguracyjnym rajdzie rowerowym wzięli udział turyści z całej Polski. Wycieczka przebiegała trasą Sokółka – Kuźnica. Szlak Tyzenhausa w całości liczy prawie 60 km i prowadzi od Sokółki do Grodna.

Ta atrakcja turystyczna powstała dzięki realizacji projektu transgranicznego „Szlakiem Tyzenhauza - utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodno” finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Projekt Tyzenhaus zyskał swoją nazwę od przyjaciela polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ważnego reformatora, który w XVIII wieku zarządzał gospodarką regionu grodzieńskiego. Dwa budynki związane z tą historyczną postacią staną się centrum kulturalno-turystycznym. W wyremontowanej niedawno kamienicy w Sokółce można zwiedzić komnatę Tyzenhausa, przestrzeń posłuży również jako miejsce wystaw i warsztatów rękodzieła. Natomiast po stronie białoruskiej, w Grodnie, powstanie Galeria Tyzenhauza – wielofunkcyjny obiekt mieszczący sale reprezentacyjno-konferencyjną, wystawienniczą i koncertową oraz pomieszczenia administracyjne.

Działania projektu mają na celu stworzenie rodzaju „mostu transgranicznego” łączącego ludzi i ich polsko-białoruskie dziedzictwo.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż granic polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej, które stanowią zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE i mają charakter niekomercyjny. Program koncentruje się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wspiera przeszło 160 projektów o wartości ponad 170 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ponad 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna