Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich zamknięty, jednak żeglarze nic sobie z tego nie robią

Magdalena Hirsztritt
To ponad 2,5 tysiąca akwenów połączonych kanałami. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczy ponad 100 km i jest najatrakcyjniejszą trasą żeglowną w północno-wschodniej Polsce.
To ponad 2,5 tysiąca akwenów połączonych kanałami. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczy ponad 100 km i jest najatrakcyjniejszą trasą żeglowną w północno-wschodniej Polsce. giżycko.pl
W portach i ośrodkach czarterujących jachty turyści pytają o zamknięcie szlaku, ale wypływają na akweny. Powinni być jednak bardziej ostrożni.

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zdecydował o zamknięciu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Większość żeglarzy o tym wie, jednak nie odstrasza ich to przed pływaniem. W największym na Mazurach porcie - giżyckiej Ekomarinie w weekend cumowało kilkadziesiąt jachtów.

- Żeglarzy informujemy, że można pływać, ale na własne ryzyko. Chętnych nie brakuje - mówi Agnieszka Siwak z Eko-mariny.

Powodem zamknięcia szlaku jest „obniżenie się stanów wody poniżej poziomu minimalnego, ustalonego w pozwoleniu wodnoprawnym” - czytamy w komunikacie. Spowodowane jest to przedłużającą się suszą. Przy tak niskim stanie wody nie są zagwarantowane minimalne głębokości tranzytowe na szlaku. A wynoszą one 120 cm na kanałach i 180 cm na jeziorach.

- Wody w jeziorach jest o ok. 40-60 centymetrów mniej - mówi Jarosław Sroka z Mazurskiego WOPR-u. - Ale pływać można. Trzeba tylko zachować większą ostrożność i omijać miejsca niebezpieczne, które wciąż są oznakowane - mielizny, wypłycenia i głazy wystające z wody. Szczególną czujność trzeba zachować przy wejściu i wyjściu z kanałów i przy dojściach do portów.

Od 15 czerwca do 15 września mazurscy ratownicy interweniowali 463 razy. Częstotliwość interwencji nie zwiększyła się w związku ze zmniejszeniem się stanu wód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna