To największy grant na badania medyczne, jaki do tej pory otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w ramach grantów z NCN. Badania będą prowadzone w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej przy aktywnej współpracy z Uniwersytetem w Turku w Finlandii. Badania potrwają trzy lata. W Białymstoku przy projekcie będzie pracowało pięć osób.
- Nowotwory nadnerczy są częstymi, najczęściej łagodnymi zmianami, nie wymagającymi leczenia. U niektórych pacjentów produkują w nadmiarze hormony i wtedy wymagają leczenia farmakologicznego lub zabiegu operacyjnego - mówi prof. Sławomir Wołczyński, kierownik kliniki rozrodczości.
Nowotwory złośliwe kory nadnerczy są rzadkie. - Od dwóch do pięciu zachorowań na milion. Częściej chorują na nie kobiety - dodaje prof. Nafis Rahman z Uniwersytetu w Turku, który jest kierownikiem badań i profesorem wizytującym w UMB. - Ale są agresywne i bardzo źle rokują. Szybko dają przerzuty do wątroby, płuc i kości. Niestety, nadal leczeniem z wyboru jest jedynie zabieg operacyjny.
Profesorowie mają nadzieję, że dzięki tym badaniom uda im się poznać patogenezę rozwoju raka nadnerczy. - Chcemy dowiedzieć się, w którym momencie i dlaczego pojawiają się chore komórki - mówi prof. Rahman. - Czy bodźce powodujące zachorowanie mają podłoże hormonalne czy genetyczne. Dlaczego u jednych te komórki zmieniają się, a u innych nie. Bo jeśli nie znamy przyczyny - możemy leczyć tylko objawowo.
- To pozwoli nam zaplanować celowane leczenie i monitorować jego postępy - mówi prof. Wołczyński.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?