Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szpital Kliniczny. Siedem oddziałów się przeprowadza

Marta Gawina [email protected]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Archiwum
- To duża operacja logistyczna, jednak pacjenci nie powinni odczuć trudów tej przeprowadzki - zapewnia prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Już jutro rozpocznie zmianę swej siedziby II Klinika Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej. Przenosiny pacjentów i sprzętu mają potrwać do 11 kwietnia.

Jednak prawdziwy ruch zacznie się w drugiej połowie tego miesiąca. Ze starej części zacznie przenosić się sześć oddziałów jednocześnie. To I klinika chirurgii ogólnej, chirurgii naczyń i transplantacji, chirurgii klatki piersiowej, klinika otolaryngologii, endokrynologii, alergologii.

- Proszę pamiętać, że te kliniki muszą leczyć chorych i jednocześnie się przeprowadzać. Dlatego te przenosiny mogą potrwać dwa, trzy tygodnie - wyjaśnia rektor białostockiej uczelni medycznej.

Dodaje, że operacje chirurgiczne przez pewien czas będą przeprowadzane w starym budynku. Nowy sprzęt potrzebuje bowiem dodatkowego zabezpieczenia radiologicznego.

Przenosiny klinik pozwolą w końcu rozpocząć intensywne prace w starej części szpitala.

- Wykonawca wchodzi natychmiast po przenosinach. Będzie można prowadzić roboty budowlane w całych pionach - informuje prof. Nikliński.

Stara część ma wyglądać tak samo jak nowe skrzydło. Wymienione zostanie praktycznie wszystko. Zostaną tylko zewnętrzne mury. Tu prace mają się zakończyć w połowie 2017 roku.

Trwa też budowa wielopoziomowgo parkingu na 220 miejsc. Wszystko wskazuje na to, że prace uda się zakończyć przed terminem.

- Parking powinien być gotowy przed wakacjami - dodaje przedstawiciel uczelni.

Przypomina, że główne wejście do szpitala będzie od ul. Waszyngtona. Ale do klinik będzie można też dotrzeć od ul. Skłodowskiej.

Przenosiny odbędą się z kilkutygodniowym opóźnieniem. Są bowiem problemy z meblowaniem nowego skrzydła. Prace wykonane są w 60 procentach.
- Zgodnie z umową wszystkie meble powinny być dostarczone do 23 marca. Wykonawca nie dotrzymał tego terminu. Teraz mamy zapewnienie z jego strony, że do 15 kwietnia wszystko będzie gotowe - dodaje prof. Jacek Nikliński.

Pewne jest, że za zwłokę uczelnia naliczy kary. W tej chwili to 45 tysięcy złotych.

W szpitalu jest już punkt informacyjny, gdzie można dowiedzieć się, czy dany pacjent trafi do nowej, czy do starej części "Giganta". Warto pamiętać, że w nowym skrzydle znajduje się już Klinika Okulistyki USK.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna