Wojewoda postanowił, że szpital MSWiA w Białymstoku profilaktycznie zostanie przeprofilowany w zakaźny. Kiedy w łomżyńskim szpitalu zabraknie miejsc dla pacjentów z koronawirusem, białostocka placówka będzie druga w regionie do świadczenia opieki.
- W tej chwili szpital jest w stanie gotowości do przekształcenia, ale póki co nie ma decyzji o ewakuacji pacjentów. Ten szpital został wyznaczony jako taki, który będziemy mieć w stanie gotowości w przypadku, kiedy szpital w Łomży będzie musiał być uzupełniany o kolejny zakład opieki zdrowotnej wyprofilowany pod pacjentów z koronawirusem - poinformował wojewoda Bogdan Paszkowski podczas środowej konferencji online.
Przypomniał, że szpital w Łomży został już wyznaczony do walki z koronawirusem kilka dni temu. Tam nastąpił proces przetransportowania pacjentów do innych placówek i w tej chwili jest w stanie gotowości. To się nie zmieni. Łomżyńska placówka została już nawet doposażona. W nocy przyjechały materiały ochronne z agencji rezerw.
- Szpital wzbogacił się o 1000 kombinezonów, masek i innych materiałów ochronnych. W szpitalu od dwóch dni jest również nowy dyrektor, który podejmuje czynności niezbędne do tego, by placówka była przygotowana do swoich zadań jako szpital jednoimienny. Także personel przygotowywany jest do nowych wyzwań - tłumaczył wojewoda.
Wyjaśnił również dlaczego USK nie zostało wyznaczone do walki z koronawirusem zamiast MSWiA. Zwracając uwagę, że szpital uniwersytecki jest główną placówką na terenie naszego wojództwa, która zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom całego regionu.
Białystok. Szpital polowy nie powstaje, ale MSWiA jak wojewódzki w Łomży - też jednoimienny zakaźny
- Pewne procedury medyczne jedynie w tym szpitalu są wykonywane. By unikać sytuacji, że skomplikowane zabiegi nie będą dostępne dla mieszkaców, chronimy szpital przed wyłączeniem - podkreślił Paszkowski.
W Podlaskiem sytaucja epidemiczna jest stabilna. Dotychczas potwierdzono dwa przypadki zachorowania na COVID-19. Jednocześnie pięć osób jest hospitalizowanych, 274 osoby są poddane kwarantannie, a 453 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. Codziennie urząd raportuje również ile próbek udało się pobrać do badań i podaje informacje na profilu facebookowym. Dotychczas liczbę przeprowadzonych testów mogliśmy sprawdzić dwa razy dziennie, o godz. 11. i 18. Ale od wtorku taki raport będziemy otrzymywać raz dziennie.
- Liczba przeprowadzonych testów zmienia się w zależności od tego, jak szybko spływają raporty z poszczególnych szpitali w województwie. To szpital pobiera wymaz i zleca wykonanie testu do WSSE, obowiązkiem szpitala jest raportowanie na bieżąco o sytuacji. Z racji tego, że szpitale mają teraz dużo pracy – nie wszędzie raportowanie jest płynne (np. w godz. popołudniowych). Najbardziej „wiarygodne” dane są na godz. 11, kiedy wszystko jest zsumowane i uzupełnione - poinformowała Kamila Ausztol z biura wojewody.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
🔔🔔🔔
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?