Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Augustowie. Ludzie nie zgadzają się na budowę lądowiska dla helikopterów

(hel)
Na inwestycję przy szpitalu nie godzą się mieszkańcy. Podnoszą m.in. to, że pod pole startowe trzeba wyciąć 160 drzew. A las ma właściwości lecznicze.
Na inwestycję przy szpitalu nie godzą się mieszkańcy. Podnoszą m.in. to, że pod pole startowe trzeba wyciąć 160 drzew. A las ma właściwości lecznicze. Archiwum
Właściciele posesji zlokalizowanych wokół szpitala nie zgadzają się na budowę lądowiska dla medycznych helikopterów.

Ludzie obawiają się hałasu. Poza tym, uważają, że ryk silnika obniży komfort hospitalizacji, zwłaszcza na „porodówce”. Hałas śmigłowca może utrudniać porody.

- A jeśli matka rodzi, a za płotem, na pobliskim cmentarzu grają „Dobry Jezu, a nasz panie” to nie utrudnia? - pyta Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk, zastępca dyrektora szpitala do spraw leczniczych.

Starosta Jarosław Szlaszyński mówi wprost: albo lądowisko powstanie przy szpitalu, albo nie będzie go w ogóle. - Nie stać nas na alternatywne rozwiązania - przekonuje.

Władze powiatu, które są organem prowadzącym szpitala, przymierzały się do inwestycji od kilku lat. Rozważano różne koncepcje, m.in. lokalizację lądowiska na dachu placówki. Ale wtedy przedsięwzięcie kosztowałoby ok. 9 mln złotych. Niemożliwa była też budowa pola startowego na parkingu, ponieważ znajduje się on w strefie uzdrowiskowej A. Zapadła więc decyzja, by zlokalizować go obok szpitala. Jego dyrekcja zabiega o fundusze unijne na ten cel i są szanse na dofinansowanie.

Zobacz też Zespół Szkół Technicznych w Augustowie. Studniówka w restauracji Albatros (zdjęcia)

- Trzy szpitale: w Zambrowie, Siemiatyczach i Augustowie mogą dostać pieniądze - mówi Tomaszycka-Bednarczyk. Przypomina, że lądowisko musi być jak najbliżej placówki, bo o życiu pacjenta decyduje czas. Tymczasem brak śmigłowca powoduje, że akcje ratunkowe trwają godzinami.

Ale na inwestycję przy szpitalu nie godzą się mieszkańcy. Podnoszą m.in. to, że pod pole startowe trzeba wyciąć 160 drzew. A las ma właściwości lecznicze. Poza tym, jak mówi Marian Dyczewski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej, pełni funkcję parasola ochronnego. - Gdy nie ma drzew, to słońce będzie raziło pacjentów w oczy - uważa. Informuje, że towarzystwo wystąpiło z protestem do ministra zdrowia oraz wojewody. Odpowiedzi jeszcze nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna