MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Bielsku wśród najlepszych placówek w Polsce! Trzy inne szpitale też są na liście

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital w Bielsku Podlaskim
Szpital w Bielsku Podlaskim Piotr Lozowik
Szpital w Bielsku Podlaskim znalazł się na 8 miejscu w rankingu najlepszych szpitali wielospecjalistycznych w Polsce. Zanotował awans o 12 pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym. W setce najlepszych placówek są też szpitale w Hajnówce i Suwałkach oraz Białostockie Centrum Onkologii.

Znamy już wyniki XVII Rankingu "Bezpieczny szpital 2020" organizowanego corocznie przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą".

Ranking oparty jest o badanie ankietowe dotyczące jakości świadczeń medycznych w placówkach opieki zdrowotnej. Jest ono dobrowolne i szpitale same zgłaszają chęć udziału w rankingu. Badania CMJ przeprowadzone były w tym roku, ale ocena dotyczyła 2019 roku.

CMJ, tworząc listę najlepszych szpitali w Polsce, bierze pod uwagę jakość świadczeń medycznych. Liczą się takie elementy jak: zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka i terapia, systemy informatyczne, zarządzanie, polityka lekowa, jakość i bezpieczeństwo usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg, personel i jego kwalifikacje i finanse.

Szpital w Bielsku Podlaskim

Szpital w Bielsku Podlaskim zajął wysoką 8 lokatę i awansował w porównaniu z rokiem ubiegłym o 12 pozycji. Jest najlepszym szpitalem wielospecjalistycznym w województwie podlaskim według CMJ.

- Bardzo cieszymy się z tej wiadomości - mówi Patrycja Sarnacka, zastępca dyrektora ds. organizacji, jakości i bezpieczeństwa opieki w bielskim szpitalu. - Jestem przekonana, że ta wysoka pozycja to efekt zaangażowania naszych pracowników, którzy mimo pandemii realizują świadczenia na bardzo wysokim poziomie. Pomimo trudnej sytuacji nie odpuścili i dalej opiekują się pacjentami tak jak powinni.

Według Patrycji Sarnackiej sekretem tego, że bielski szpital co roku znajduje się w czołówce najlepszych placówek w Polsce, jest świadomość personelu oraz przestrzeganie wszystkich standardów, jak również nieustanny rozwój szpitala zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak też działalności medycznej.

- Ta wysoka lokata na pewno działa na nas bardzo mobilizująco i sprawia, że personel czuje się doceniony za swoją pracę - mówi zastępca dyrektora ds. organizacji, jakości i bezpieczeństwa opieki w bielskim szpitalu.

Białostockie Centrum Onkologii

Drugim najlepszym szpitalem w regionie jest Białostockie Centrum Onkologii, które systematycznie pnie się w rankingu. W tym roku zajęło 34 miejsce. To o 7 pozycji wyżej niż rok temu.

- Awans o siedem oczek w ogólnym zestawieniu w porównaniu z rokiem ubiegłym to dla nas miłe zaskoczenie i wyróżnienie, ale także potwierdzenie tego, że nasza logistyka rozwoju placówki przynosi wymierne efekty - mówi Joanna Borkowska, dyrektor BCO. - Wynika to z pewnością ze sprawnej organizacji pracy, która przejawia się we właściwie określonych zadaniach poszczególnych komórek organizacyjnych oraz delegowaniu kompetencji profesjonalnej kadrze medycznej.

Według dyrekcji BCO, na maksymalną ilość punktów przyznaną w obszarze diagnostyki i terapii wpłynął dostęp do najnowocześniejszych aparatów diagnostycznych, w które wyposażony jest zmodernizowany w 2019 roku zakład diagnostyki obrazowej BCO. Centrum poczyniło też inwestycje: utworzyło pracownię leków cytostatycznych, centralną sterylizatornię, czy Centrum Profilaktyki Onkologicznej.

- Szpital to ludzie, a przede wszystkim pacjenci, których dobro jest najwyższą wartością - zaznacza Joanna Borkowska. - Podkreślam, że nasze Centrum, jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju, od początku epidemii koronawirusa nie wstrzymało przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne, chemioterapię, radioterapię czy rehabilitację.

Szpital w Hajnówce

Szpital w Hajnówce znajduje się tylko o dwie pozycje niżej od BCO i zajął 36 miejsce. Jednak to wynik gorszy niż w roku ubiegłym, kiedy placówka plasowała się na 25 miejscu.

- Myślę, że powodem nieco niższej lokaty może być to, że coraz więcej szpitali uzyskuje akredytację, co daje im sporo punktów - mówi Grzegorz Tomaszuk, dyrektor szpitala. - Niemniej, to, że cały czas utrzymujemy się wysoko w rankingu jest dużym sukcesem, który nas bardzo cieszy. W skali województwa zdobyliśmy brązowy medal.

Dyrektor placówki uważa, że za sukcesem stoi załoga, która dba o jakość leczenia. Szpital w Hajnówce bierze udział w rankingu już wiele lat i zaczynał od ostatnich miejsc. Z roku na rok piął się coraz wyżej.

- Będziemy robić wszystko, aby w przyszłym roku polepszyć nasze miejsce w rankingu - zapewnia Grzegorz Tomaszuk.

Szpital w Suwałkach

Szpital wojewódzki w Suwałkach zamyka listę podlaskich placówek, które znalazły się w pierwszej setce najlepszych szpitali wielospecjalistycznych. Zajął 89 miejsce. To o jedno oczko wyżej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

-Oczywiście, lepiej byłoby, gdybyśmy byli wyżej, ale uważam, że nie jest źle - komentuje wyniki Adam Szałanda, dyrektor szpitala. - To, że cały czas jesteśmy w pierwszej setce to przede wszystkim zasługa ludzi, którzy tu pracują. Cały czas dążymy do tego, aby było lepiej, czyli do uzyskania akredytacji, zdobywania certyfikatów i uprawnień do specjalizacji w nowych gałęziach oraz dokształcania personelu. Ważna jest też poprawa infrastruktury oraz wzbogacanie bazy diagnostycznej. To takie cegiełki, które - mam nadzieję - będą pracowały na nasz wynik w kolejnych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna