Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Łomży wraca do normalności. Działają już poradnie specjalistyczne, planowe przyjęcia na oddziały ruszą od 8 czerwca

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Od 1 czerwca szpital w Łomży nie jest już jednoimienny
Od 1 czerwca szpital w Łomży nie jest już jednoimienny W. Wojtkielewicz
Czynne są już poradnie specjalistyczne, za kilka dni ruszą planowe przyjęcia na oddziały szpitalne. Łomżyńska placówka powoli zaczyna wracać do zwykłej pracy, ale nadal część oddziałów jest przeznaczona tylko dla zakażonych koronawirusem.

W łomżyńskim szpitalu działają już prawie wszystkie poradnie. Od 1 czerwca do 3 czerwca zostało w nich udzielonych 769 porad oraz 172 zabiegów w rehabilitacji. W przyszłym tygodniu zostaną uruchomione ostatnie dwie poradnie: anestezjologiczna i preluksacyjna.

- Realizowane są wizyty zarówno w ramach teleporad jak i osobiste, umówione wcześniej na konkretną godzinę - mówi Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Oczywiście wizyty osobiste odbywają się z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego.

Pacjenci pierwszorazowi zgodnie z listą oczekujących są informowani telefonicznie przez personel szpitala o dokładnych terminach swoich wizyt u lekarzy specjalistów. Pacjenci kontynuujący leczenie powinni skontaktować się telefonicznie z rejestracją danej pordani w celu ustalenia nowego terminu wizyty, bądź skorzystania z teleporady.

W szpitalu zostały już też uruchomione zakłady diagnostyczne, które działają w swoich pierwotnych lokalizacjach.
Natomiast od poniedziałku 8 czerwca ruszają pierwsze oddziały, które zostały zwolnione z jednoimienności. Do tego czasu personel Szpitala Wojewódzkiego w Łomży odbędzie wymaganą kwarantannę i badania w kierunku wykluczenia COVID-19, a pomieszczenia szpitalne zostaną poddane dekontaminacji.

- Ruszą planowe przyjęcia na tych oddziałach, które nie będą już pełniły roli jednoimiennych - mówi Jarosław Pokoleńczuk.
Nadal jednoimienne, czyli przeznaczone tylko dla pacjentów z potwierdzeniem zakażenia COVID-19 będą oddziały: nefrologiczny ze Stacją Dializ, noworodków i wcześniaków, ginekologiczno-położniczy, neurologiczny, pulmunologiczny, okulistyczny i zakaźny.

Zobacz także:Szpital w Łomży od 1 czerwca wraca do normalnej pracy. Na początek ruszają poradnie specjalistyczne. Będzie też nowy dyrektor

Kiedy i te oddziały stracą status jednoimienności, na razie nie wiadomo. To zależy od decyzji wojewody.
Dodajmy, że kilka dni temu zawiązana została społeczna koalicja na rzecz pełnego przywrócenia działalności Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży według stanu sprzed 13 marca 2020r. (gdy zapadła decyzja o jego jednoimienności) Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele kilkunastu łomżyńskich instytucji i stowarzyszeń, m.in Solidarni w Potrzebie. To apel do władz wojewódzkich i ministra zdrowia, aby jak najprędzej przywrócić pełny szpital mieszkańcom Łomży i okolic.

Zobacz też:Szpital w Łomży jako pierwszy w Polsce przestaje być jednoimienny! Dzisiaj wojewoda podlaski wydał taką decyzję

Czytamy w nim:
"Szpital jako jedyny w regionie realizuje pełnozakresowe świadczenia medyczne dla prawie 120-tysięcznej społeczności Ziemi Łomżyńskiej. Przekształcenie jego z dniem 13 marca br. decyzją Wojewody Podlaskiego, w jednoimienny szpital zakaźny spowodowały trudne do oszacowania straty w stanie zdrowotnym mieszkańców Łomży i okolicznych gmin. Z powodu braku opieki medycznej i szpitalnej zagrożone zostało w szczególności bezpieczeństwo dzieci i kobiet w ciąży oraz osób starszych i z chorobami przewlekłymi. Działania te okazały się także nieadekwatne do rzeczywistych wskaźników zarażenia koronawirusem w województwie podlaskim. Decyzja Wojewody Podlaskiego z 21 maja br przywracająca częściowe tylko funkcjonowanie Szpitala nie jest do społecznego zaakceptowania, ponieważ przedłuża tylko stan zagrożenia dla życia i zdrowia naszej społeczności.
W związku z powyższym apelujemy do Ministra Zdrowia, Wojewody Podlaskiego, władz Województwa Podlaskiego, jak również do wszystkich miarodajnych czynników decyzyjnych o pilne przywrócenie pełnej funkcjonalności naszego Szpitala wzorem Mazowieckiego Szpitala im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. W szpitalu tym, udostępniono niezbędną ilość łóżek szpitalnych pacjentom zakażonym koronawirusem, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego profilu szpitalnej działalności dla pozostałych pacjentów z terenu Ostrołęki i okolic.
Zwracamy się również do naszego społeczeństwa o masowe popieranie naszego stanowiska poprzez podpisywanie PETYCJI w tej sprawie skierowanej do Ministra Zdrowia i władz Województwa Podlaskiego, jak również o wspieranie każdego działania wspierającego cel zawiązania naszej Koalicji.
Koalicja ma charakter otwarty i zaproszone są do niej inne instytucje i organizacje popierające jej cele
".

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna