MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki. Blok operacyjny już na finiszu

Urszula Ludwiczak [email protected]
archiwum
Do 31 sierpnia zakończy się budowa nowego bloku operacyjnego szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Kilka tygodni potrwa jednak jego wyposażanie i ustawianie aparatury. Dlatego nowe sale zabiegowe zaczną służyć pacjentom dopiero jesienią. Mają sprawić, że nie tylko znacznie poprawią się warunki przeprowadzania operacji, ale też zmniejszy się kolejka na zabiegi.

Opóźnienie nadrobione

Według planów nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. siedmiosalowy blok operacyjny, miał być oddany do użytku do końca 2012 r., potem - w I kwartale br. Tak się jednak nie stało. Powodem były kłopoty głównego wykonawcy - firmy Rawbud.

Gdy firma stała się niewypłacalna, liderem konsorcjum stał się drugi główny wykonawca inwestycji - firma ZETO.
- Jako że jesteśmy w konsorcjum i odpowiadamy solidarnie, a za opóźnienia groziła nam kara umowna w wysokości 2,5 mln zł, musieliśmy zacząć działać - mówił nam August Kottowicz, wiceprezes ZETO.

Termin oddania do użytku nowego budynku, który powstaje między ul. Skłodowskiej i Akademicką, został wyznaczony na koniec sierpnia. Firma stanęła na wysokości zadania.
- Tym razem wiele wskazuje na to, że inwestycja zakończy się w zadeklarowanym terminie - mówi Urszula Łapińska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.
Jednak samo oddanie budynku do użytku to nie wszystko. Trzeba jeszcze wyposażyć nowe sale operacyjne, dział diagnostyki obrazowej i centralną sterylizatornię.

- Część wyposażenia już jest - mówi dyrektor Łapińska. - Jesteśmy w trakcie kupowania sprzętu do diagnostyki. Niedawno ogłoszony został np. przetarg na nowoczesny tomograf.
Cała inwestycja warta jes około 40 mln zł, z czego nieco ponad 15 mln zł będzie kosztować wyposażenie obiektu.

Na razie pacjenci pojadą tunelem pod ulicą

Zakończenie tej budowy to dopiero pierwszy etap wieloletniej i bardzo kosztownej inwestycji, jaką jest gruntowna przebudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

Docelowo przy nowym bloku, w którym odbywać się będą wszystkie zabiegi chirurgiczne, laryngologiczne i okulistyczne, mają mieścić się przeniesione z drugiej strony ul. Skłodowskiej oddziały zabiegowe. W tym kompleksie będzie również oddział intensywnej terapii i szpitalny oddział ratunkowy. Natomiast po drugiej stronie ulicy pomieszczą się oddziały internistyczne oraz - przeniesione z ul. Warszawskiej już w tym roku - położnictwo z ginekologią i neonatologia.

Zanim jednak to się stanie, pacjenci będą przewożeni na operacje w nowym bloku z mieszczących się po drugiej stronie ulicy oddziałów zmodernizowanym podziemnym tunelem (pod ul. Skłodowskiej). Trwają właśnie prace przy tej przebudowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna