Szpitale muszą się ubezpieczać

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Udostępnij:
Ponad 700 tys. zł składki za ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych zaproponowała firma ubezpieczeniowa białostockiemu szpitalowi klinicznemu.

Odszkodowania

Odszkodowania

Osoby, które zdecydują się na postępowanie przed komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, mogą liczyć na maksymalne kwoty odszkodowań: w przypadku śmierci pacjenta - 300 tys. zł, a innych zdarzeń (zakażenie, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia) - 100 tys. zł. Minister zdrowia ma wydać rozporządzenie, które określi szczegółowy zakres i warunki ustalania wysokości świadczenia oraz jego wysokość w poszczególnych rodzajach zdarzeń medycznych dla jednego pacjenta.

Taka stawka jest dla nas nie do przyjęcia - mówi Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Niestety, poza PZU nie ma innych chętnych firm do oferowania ubezpieczenia szpitalom.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej każdy szpital ma obowiązek zawrzeć umowy ubezpieczenia: odpowiedzialności cywilnej oraz na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ten drugi zakres to nowy obowiązek dla placówek, który wszedł w życie od stycznia 2012 roku. Związany jest z działalnością komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które będą poza drogą sądową orzekać o wysokości odszkodowań za błędy lekarskie.

- Za ochronę OC już płacimy składkę 600 tys. zł rocznie, przy ubezpieczeniu wartości 1,1 mln zł - mówi dyrektor Poniatowski. - Ale nie ma możliwości, abyśmy płacili składkę w wysokości 724 tys. zł przy ochronie wartości tak naprawdę 400 tys. zł. Nie wiemy, jakie kryteria stosował tu PZU, nie spytano nas nawet o liczbę dotychczasowych roszczeń z tytułu błędu w sztuce. Dlatego to postępowanie unieważniliśmy i będziemy ogłaszać kolejny przetarg, licząc też na to, że w życie wejdą przepisy wykonawcze do ustawy, które m.in. określą maksymalny limit kwoty ubezpieczenia.

Podobny problem mają wszyscy dyrektorzy szpitali, chociaż większość ma zaproponowaną składkę na niższym poziomie niż USK (w granicach 300-500 tys. zł). Ale wszystkie placówki są zgodne: obowiązek nowego ubezpieczenia znacznie nadszarpnie szpitalne budżety. A te i tak są dość ograniczone.

- Stawki tego ubezpieczenia dla każdego szpitala ustalane są indywidualnie i zależą od ryzyka i skali działania. Z tego powodu różnią się pomiędzy poszczególnymi szpitalami - mówi Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU SA. - Gdyby PZU zarabiał na ubezpieczeniach szpitali, to dość szybko zjawiłaby się konkurencja, której obecnie nie ma.

Wg PZU, maksymalna wysokość świadczeń (odszkodowania i zadośćuczynienia) w 12-miesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową, wynosi 1,2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie