Szukają magazynu na jedzenie

(hel)
Suwalskie stowarzyszenie „Bank Żywności” od lat ubiega się o pieniądze z budżetu miasta w ramach konkursu ofert i tego typu wsparcie otrzymuje. Natomiast nie możemy pomóc w kwestiach lokalowych, ponieważ nie dysponujemy budynkiem, który można byłoby przeznaczyć na cele magazynowe. Prezes stowarzyszenia musi więc szukać innych rozwiązań.
Suwalskie stowarzyszenie „Bank Żywności” od lat ubiega się o pieniądze z budżetu miasta w ramach konkursu ofert i tego typu wsparcie otrzymuje. Natomiast nie możemy pomóc w kwestiach lokalowych, ponieważ nie dysponujemy budynkiem, który można byłoby przeznaczyć na cele magazynowe. Prezes stowarzyszenia musi więc szukać innych rozwiązań.
Udostępnij:
Bank Żywności znów ma problemy lokalowe. Magazyn, który obecnie zajmuje musi opuścić w ciągu dwóch tygodni.

- Znalazł się komercyjny najemca tego obiektu - mówi Romuald Tury-czyński, prezes stowarzyszenia. - Nas nie stać na tak wysokie opłaty, jakie on proponuje i dlatego musimy się wyprowadzić.

W piątek Turczyński chce przedstawić sytuację prezydentowi miasta. Liczy na jego pomoc. W innym przypadku nie będzie mógł przeprowadzić przedświątecznej zbiórki żywności. Przede wszystkim dlatego, że nie ma jej gdzie przechować.

Po złotówce od mieszkańca

Bank Żywności przez wiele lat funkcjonował w budynku przy ulicy Jana Pawła II. W czerwcu tego roku musiał się przenieść, ponieważ obiekt był wyburzany.

Stowarzyszenie przez kilka tygodni poszukiwało nowego pomieszczenia. Prosiło władze miasta o pomoc. Jeśli nie lokalową, to finansową, by mogło wynająć magazyn. Jedna z propozycji działaczy zakładała, aby miasto przekazało na rzecz stowarzyszenia po złotówce od jednego mieszkańca.

Takie rozwiązanie było niemożliwe z dwóch powodów - prawnych i finansowych. Miasto musiałoby przekazać na rzecz Banku Żywności ok. 70 tysięcy złotych. To niemal dziesięć razy więcej, niż obecnie. W ubiegłym roku na przykład, w wyniku konkursu, samorząd wsparł Bank Żywności kwotą 8 tysięcy złotych. Połowa tych środków została przeznaczona przez działaczy na wydrukowanie plakatów oraz podziękowań. Reszta, na... wynagrodzenia.

W tym roku Bank Żywności otrzymał od suwalskiego samorządu 9 tys. zł. Jak zostały rozdysponowane środki, jeszcze nie wiadomo.

Poza tym, samorząd rozdziela pieniądze tylko tym organizacjom, które biorą udział w konkursach.
Bank Żywności działa na terenie powiatu suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego oraz części województwa warmińsko-mazurskiego. Wspiera około 15 tysięcy osób, przy czym niewiele ponad 20 procent korzystających z pomocy organizacji mieszka w Suwałkach.

- Zwracaliśmy się z prośbą o wsparcie finansowe do wszystkich gmin, ale tylko jedna zainteresowała się sprawą - informował Turczyński. - pozostałe odmówiły.

Ostatecznie Bank Żywności wynajął pomieszczenia od prywatnego przedsiębiorcy, w budynku przy ulicy Przytorowej. Ale płacił symboliczny czynsz.

- Liczyliśmy się z tym, że będziemy musieli się wyprowadzić - dodaje prezes. - Nie sądziliśmy tylko, że tak szybko to nastąpi.

Potrzeba około 500 metrów

Stowarzyszenie potrzebuje lokalu o powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych, w którym mogłoby przechowywać pozyskaną m.in. ze zbiórek żywność. Prezes dodaje, że najlepiej, aby budynek miał rampę, co umożliwiłoby rozładunek towaru produktów żywnościowych.

- Ze względów organizacyjnych dobrze byłoby, aby budynek znajdował się jak najbliżej centrum miasta - mówią działacze. - To znacznie ułatwiłoby organizacjom społecznym odbiór posiadanych przez nas produktów.

Bank Żywności współpracuje z 46 organizacjami pozarządowymi. Poza żywnością zebraną przez wolontariuszy w sklepach zlokalizowanych na terenie Suwałk, Augustowa i Sejn rozdysponowuje także żywność unijną. Romuald Turczyński szacuje, że do najuboższych rodzin trafia kilkanaście ton różnego rodzaju produktów w skali roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie