Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukając pracy sezonowej zadbaj o bezpieczeństwo

Anna NIEDZIELSKA www.echodnia.eu
Podpowiadamy jak szukać, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać przy szukaniu zatrudnienia na wakacje.

Lato to czas urlopów przez co pracodawcy często szukają osób, które mogłyby zastąpić wypoczywających pracowników. Dodatkowego personelu potrzebują firmy związane z turystyką czy rolnictwem. Teraz zaczyna się szczyt prac sezonowych.
Niejedna osoba będzie chciała wykorzystać wakacje i często własny urlop dla podreperowania domowego budżetu. Trzeba jednak uważać aby nie trafić na nieuczciwego pośrednika czy pracodawcę. Radzimy jak się przed tym ustrzec.

GDZIE SZUKAĆ?
To zależy czy pracę sezonową chcemy wykonywać w kraju czy też za granicą. W pierwszym przypadku warto przejrzeć aktualne oferty powiatowego i wojewódzkiego urzędu pracy - wówczas możemy liczyć na znalezienie zatrudnienia w pobliżu domu. Urzędy te mają też rejestry sprawdzonych agencji pośrednictwa działających w regionie. Kolejny sposób to dobrzy znajomi - jeśli ktoś pracował sezonowo i ma już sprawdzone miejsce warto zaufać jego opinii. Ogłoszenia o pracy na wakacje ukazują się też w Internecie i lokalnej prasie.

W przypadku poszukiwań pracy za granicą najrozsądniej jest skontaktować się z wojewódzkim urzędem pracy. W każdym jest wydział pośrednictwa pracy, który ma dostęp do europejskiej bazy ofert EURES. Skorzystanie z bazy i pomocy naszych urzędników jest bezpłatne. Sprawdzone oferty pracy mają również agencje pośrednictwa.

CO W UMOWIE?
Dokładne przeczytanie umowy i sprecyzowanie jej zapisów jest ważne w razie kłopotów z wyegzekwowaniem swoich praw pracownika sezonowego. W przypadku poszukiwania pracy przez pośrednika, umowę zawieramy z agencją. Powinny się w niej znaleźć nazwa i adres pośrednika, rodzaj umowy - na czas określony lub na czas wykonywania konkretnej pracy, data zawarcia i czas trwania umowy, nazwa firmy w której będziemy pracować, warunki zatrudnienia - dzienny wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, termin i sposób jego wypłaty. Umowa powinna również określać informację o warunkach jej wcześniejszego rozwiązania.

W przypadku pracy za granicą dokument powinien zawierać nazwę i adres pracodawcy, rodzaj oraz warunki pracy i płacy, okres zatrudnienia i przysługujące ci świadczenia socjalne. Muszą się w nim znaleźć warunki ubezpieczenia socjalnego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Umowa powinna także precyzować obowiązki i uprawnienia zarówno pracownika jak i pośrednika. Jeśli agencja pobiera od nas opłaty - na wizę lub przejazd - w dokumencie powinny być wyszczególnione kwoty i opłaty. Ostatnim ważnym zapisem powinien być zakres odpowiedzialności obu stron w przypadku nie wykonania lub nienależytego wykonania umowy.

CO ZABRAĆ?
Przede wszystkim umowę podpisaną z agencją oraz dokładne namiary na pośrednika - tak aby w razie kiedy dotrzesz na miejsce a pracy nie będzie, móc dochodzić swoich praw. W kraju potrzebny będzie również dowód osobisty, co umożliwi tymczasowe zameldowanie w miejscu pracy - jeśli jest to konieczne. Polski pracodawca powinien opłacić za nas składki ubezpieczeniowe.

Za granicą potrzebny będzie paszport, jeśli jedziemy do krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Warto wziąć też EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w razie potrzeby zapewni minimum opieki medycznej. Warto przed wyjazdem ustalić i spisać adres oraz telefony najbliższej od naszego miejsca pracy polskiej placówki dyplomatycznej - ambasady lub konsulatu. Gdy już podejmiemy prace na zatrudniającej nas firmie lub osobie prywatnej ciąży obowiązek ubezpieczenia nas - powinny być zapłacone zarówno składki zdrowotne jak i emerytalne, co potem pozwoli na wliczenie kilku miesięcy sezonowej pracy do stażu pracy w kraju.

Źródło: Bezpieczna praca w sezonie - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna