Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybszy powrót do zdrowia

Urszula Ludwiczak
W czwartek nowoczesnej radioterapii poddano dwie pierwsze pacjentki. Dwie kolejne zaczną ją w piątek. Czy będzie to standard, zależy od NFZ.
W czwartek nowoczesnej radioterapii poddano dwie pierwsze pacjentki. Dwie kolejne zaczną ją w piątek. Czy będzie to standard, zależy od NFZ.
Zamiast pięciu tygodni radioterapii, tylko tydzień - taką nowoczesną metodę walki z rakiem piersi wprowadziło Białostockie Centrum Onkologii.

Dzień otwarty

Dzień otwarty

Najbliższa sobota, 6 lutego, to dzień otwarty w Białostockim Centrum Onkologii. Każdy, kto w godz. 10-12 przyjdzie na ul. Ogrodową, będzie mieć szansę na porozmawianie ze specjalistą onkologiem, wysłuchanie pogadanek na temat profilaktyki nowotworów, poznanie działalności Klubu Amazonek. Kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z darmowej mammografii w ramach programu profilaktycznego, finansowanego przez NFZ.

Jesteśmy drugim ośrodkiem w Polsce i Europie, który wdrożył najnowocześniejszą metodę radioterapii u pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi - mówi dr Tomasz Filipowski, kierownik Zakładu Radioterapii i zastępca dyrektora w BCO.

Metoda przeznaczona jest dla pacjentek z nowotworem piersi we wczesnym stadium zaawansowania, bez przerzutów do węzłów chłonnych. Takiej chorej wykonuje się operację oszczędzającą pierś już w specjalny sposób - tak, aby w miejsce wyciętego guza można było włożyć specjalny balonik z prowadnicą, przez którą wprowadza się potem źródło promieniowania. Pod kontrolą tomografii komputerowej ustalany jest obszar do napromieniania i potrzebna dawka.

- Pacjentka napromieniowana jest dwa razy dziennie, co 6 godzin przez pięć dni - mówi dr Filipowski. - To wystarczy, aby podać odpowiednią dawkę promieniowania, taką jak normalnie podawana jest w 5 tygodni. W tym przypadku skuteczna terapia trwa 4 tygodnie krócej.

Na razie specjaliści z BCO poddadzą nowej metodzie cztery pacjentki. Chore z założonym im przed radioterapią operacyjnie balonikiem i drenem, będą mogły nawet wrócić do domu.

- Jeśli pacjentka jest w stanie codziennie dojeżdżać na radioterapię, nie musi nawet przebywać w szpitalu - mówią lekarze.

Niestety, metoda choć przynosi wiele korzyści, jest też droga. Używany do jej wykonania jednorazowy sprzęt kosztuje ok. 9 tys. zł. Na razie szpital kupił zestawy dla 7 chorych. To, czy będą wykonywane kolejne takie radioterapie, zależeć będzie od tego, czy NFZ wykupi droższe procedury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna