Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica stanęła na przekór wandalom

(jan)
– Bielsk może być dumny z tego, że przez wieki panowała w nim atmosfera tolerancji – mówił Doroteusz Fionik
– Bielsk może być dumny z tego, że przez wieki panowała w nim atmosfera tolerancji – mówił Doroteusz Fionik Fot. K. Jankowski
Tablica informacyjna, poświęcona historii społeczności żydowskiej, stanęła w centrum Bielska Podlaskiego. To dopiero pierwsza taka inicjatywa, przypominająca o żydowskiej przeszłości miasta.

- Społeczność żydowska przez wiele lat budowała historię Bielska na równi z innymi żyjącymi tu nacjami - podkreślał współinicjator ustawienia tablicy - Doroteusz Fionik, kustosz Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. - Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć o tym starszym mieszkańcom, a młodym - przybliżyć ich historię.

Ustawienie tablicy nie obyło się jednak bez problemów. W tygodniu poprzedzającym odsłonięcie, jej wersja ze sztucznego tworzywa została przedziurawiona przez wandali.

- Ten fakt pokazuje, że chociaż Bielsk jest miastem wielokulturowym, to jego społeczeństwo potrzebuje jeszcze wiele edukacji, by stać się naprawdę tolerancyjnym - mówili organizatorzy.

Muzeum Małej Ojczyzny przygotowało jednak metalową wersję tablicy, która ostatecznie została ustawiona u zbiegu ul. Kazanowskiego i Kazimierzowskiej. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie tu przed wojną znajdowała się największa bielska bożnica oraz rytualna łaźnia i sierociniec.

Jeszcze w 1878 r. Żydzi stanowili 63 proc. mieszkańców Bielska. Mieli w Bielsku trzy bożnice. Jedna stała w pobliżu budynku dzisiejszej krytej pływalni (tu ustawiono tablicę), dwie - niedaleko komendy policji i starej poczty.

Po zajęciu Podlasia Niemcy stworzyli getto wokół dzisiejszej ul. Kazimierzowskiej, gdzie zgromadzono kilka tysięcy Żydów z Bielska, Brańska, Narwi, Orli i Rudki.

2 listopada 1942 r. hitlerowcy rozpoczęli trwającą 12 dni wywózkę Żydów do Treblinki. Około 150 mieszkańców getta zabili w Bielsku, w więzieniu i Lesie Pilickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna